Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Edward Nożycoręki

Edward Nożycoręki

Edward Scissorhands
film fantasy, USA, 1990, 100 min.
reżyseria: Tim Burton
obsada: Anthony Michael Hall, Dianne Wiest, Johnny Depp, Kathy Baker, Winona Ryder
Premiera w Ale kino+: 1.04.2011 r.
4.00
343
4 głosy | 71 miejsce w rankingu
Edward Nożycoręki
© Fox

Baśń o współczesnych Pięknej i Bestii i satyra na amerykańskie społeczeństwo. Film, który błyskawicznie stał się kultowy, dziś wzbogacony o walor dokumentalny - uwiecznia narodziny duetu, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesne kino. Oto tandem Johnny Depp - Tim Burton.

Typowe nudne amerykańskie przedmieście: szereg jednakowych domków, przystrzyżonych trawników i znużonych pań domu. Jedną z mieszkanek jest Peg Boggs (Dianne Wiest) - akwizytorka kosmetyków. Pewnego dnia, na swoim domokrążnym szlaku trafia do mrocznego zamczyska. Żyje w nim Edward (Johnny Depp) - wytwór szalonego naukowca (Vincent Price), którego ten zamiast w dłonie przysposobił w nożyce. Ponieważ Edward sprawia wrażenie przerażonego swoją samotnością, dobroduszna Peg postanawia zabrać go ze sobą. Okazuje się, że Edward jest nie tylko bardzo wrażliwą i nieprzystosowaną istotą, ale też prawdziwym artystą. Chłopak zostaje ulubieńcem pań domu, ich nadwornym fryzjerem i ogrodnikiem. Sytuacja komplikuje się, gdy Edward zaczyna pałać uczuciem do córki Peg, Kim (Winona Ryder). Mezalians rodzi serię nieszczęśliwych wypadków.

Kiedy Tim Burton postanowił w roli Edwarda obsadzić Johnny'ego Deppa, była to jedna z jego lepszych filmowych decyzji. Aktor miał wtedy na koncie debiut w horrorze "Koszmar z ulicy Wiązów" i małą rolę w obsypanym Oscarami "Plutonie" Oliviera Stone'a. Świetna kreacja nożycorękiego samotnika przyniosła Depp'owi nominację do Złotego Globu, a reżyserowi idealne wcielenie jego kolejnych szalonych wizji. Aktor z czasem stał się porte-parole reżysera (siedem wspólnych filmów: "Edward Nożycoręki", "Ed Wood", "Jeździec bez głowy", "Charlie i fabryka czekolady", "Gnijąca panna młoda", "Sweeney Tood: Demoniczny golibroda z Fleet Street", "Alicja w Krainie Czarów") oraz jego przyjacielem. Burton przyznał nawet żartobliwie w jednym z wywiadów, że jego zażyłość z aktorem jest wręcz sformalizowana, od 30 lat są bowiem w związku małżeńskim, który mieli zawrzeć w 1980 roku w Las Vegas. Obecnie duet pracuje nad nowym obrazem, będzie to kinowa wersja kultowego serialu amerykańskiego z lat 60. - "Dark Shadows". Bohaterami filmu będą członkowie familii wampirów. Obok Deppa zobaczymy w nim Michelle Pfeiffer oraz Evę Green.

Tim Burton lubi otaczać się ludźmi, którzy tak jak on świetnie czują się w odrealnionych, baśniowych światach. Stąd też niezmienna lista współpracowników, tworząca niemal świtę reżysera. Nie byłoby Burtona bez jego muzy, a prywatnie żony, Heleny Bonham-Carter (6 wspólnych filmów), kompozytora Danny'ego Elfmana (11 filmów), czy montażysty Chrisa Lebenzona (10 filmów).

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...