Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Ego

Ego


film obyczajowy, Polska, 2008, 79 min.
reżyseria: Krzysztof Jankowski
obsada: Agnieszka Sienkiewicz, Jan Aleksandrowicz-Krasko, Modest Ruciński, Paweł Ciołkosz
Premiera w Ale kino+: 4.05.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 165 miejsce w rankingu
Ego
© www.filmpolski.pl
1
2

Historia dwóch młodych mężczyzn, którzy skazują się na wyniszczającą rywalizację.

Marcin (Jan Aleksandrowicz-Krasko) to chłopak z osiedla, poważany przez lokalnych dresiarzy. Studiuje i planuje dla siebie przyszłość. Karol (Modest Ruciński) z kolei jest początkującym przedsiębiorcą, już po studiach. Do konfrontacji Marcina i Karola dochodzi w wyniku zbiegu okoliczności, jednak nieoczekiwanie ten przypadek daje początek długiej i zajadłej walce. W bezwzględnej rywalizacji pierwsze skrzypce grają chorobliwa ambicja i wybujałe męskie ego. Obaj mężczyźni chcą bowiem zachować dotychczasowy status w środowisku i nie rezygnować z własnych planów.

"Ego" to pełnometrażowy debiut Krzysztofa Jankowskiego. To film świetnie przemyślany, który dzięki pomysłowej fabule oraz sprawnej realizacji balansuje na granicy pomiędzy kinem offowym a profesjonalnym. "Zdecydowałem się na pełen metraż ponieważ czułem, że jest to właśnie ten moment, w którym muszę sobie odpowiedzieć na pytanie, czy mam się zajmować filmem na poważnie, podjąć próbę przeskoczenia do kina profesjonalnego, czy potraktować dotychczasowe krótkometrażowe produkcje jedynie jako przygodę. Niezależny długi metraż to niebywała przygoda, ale i prawdziwa tortura, po której masz dwa wyjścia: zrezygnować lub podjąć dalszą walkę. Ja oczywiście wybieram to drugie". O podejmowaniu poważnych życiowych decyzji Jankowski opowiadał w swoich poprzednich filmach, wielokrotnie nagradzanych krótkich metrażach "Dwóch ludziach z kasą" i "Torze".

"Ego" ukazuje spiralę narastania negatywnych emocji i skutki niedojrzałych, wygórowanych ambicji. Jankowski nie moralizuje, nie epatuje tragizmem, a jednak doskonale buduje napięcie i wciąga widzów we własną wizję wkraczania w dorosłość. Film wiele zyskuje dzięki kreacjom Jana Aleksandrowicza-Krasko grającego Marcina i Modesta Rucińskiego, odtwórcy roli Karola. "Ego" zostało wyróżnione Nagrodą Specjalną na Festiwalu Polskich Filmów Niezależnych w Zawierciu i MF Niezależnych Filmów Wideo "Zoom -Zbliżenia" w Jeleniej Górze.

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...