Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. EGZORCYSTA

EGZORCYSTA

The Exorcist
horror, USA, 1973, 117 min.
reżyseria: William Friedkin
obsada: Ellen Burstyn, Jason Miller, Linda Blair, Max von Sydow
Premiera w Ale kino+: 5.07.2010 r.
5.00
343
10 głosy | 366 miejsce w rankingu
EGZORCYSTA

"Egzorcysta" Williama Friedkina to dziś klasyka satanistycznego horroru i jeden z najlepszych filmów grozy w historii światowego kina.

Chris MacNeil (Ellen Burstyn), aktorka przebywająca czasowo w Waszyngtonie, przeżywa gorszy okres zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Prace na planie jej najnowszego filmu zostają wstrzymane, a ojciec jej 12-letniej córki Regan (Linda Blair) - choć dotąd zaniedbywał dziecko - teraz chce wkraść się w jej łaski. W tym samym czasie ojciec Karras (Jason Miller), młody ksiądz z Uniwersytetu w Georgetown specjalizujący się w psychiatrii, przeżywa kryzys wiary w związku z chorobą swojej matki. Inny ksiądz, doświadczony egzorcysta ojciec Merrin (Max von Sydow), wrócił właśnie z Iraku pełen złych przeczuć. Tych troje dorosłych ludzi spotka się niebawem, kiedy w domu MacNail zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Jej spokojna córka Regan staje się z dnia na dzień agresywna, nadpobudliwa i wulgarna, mówi zmienionym głosem i jest niezwykle silna. Szybko okaże się, że Regan nie potrzebuje ani lekarza, ani psychiatry, a sprawcą jej wstrząsającej zmiany jest... demon.

Premierowe seanse "Egzorcysty" obfitowały w napady histerii, omdlenia, a nawet ataki serca - co szczegółowo opisywano w ówczesnych amerykańskich kronikach towarzyskich. Gigantyczne zyski ze sprzedaży biletów próbowano tłumaczyć kryzysem duchowym Ameryki lat 70. - w okultyzmie społeczeństwo miało szukać substytutu dawnych ideałów.

Podstawą horroru stała się powieść "Egzorcysta", którą William Peter Blatty napisał w 1971 roku na emeryturze, w wynajętym domku w Lake Tahoe, gdzie chciał spokojnie spędzić starość. Sukces jednak pokrzyżował mu plany. Powieść, w której Blatty wykorzystał dokumenty z ostatnich jawnych egzorcyzmów odprawionych w USA w 1949 roku, osiągnęła po sześciu miesiącach pięciomilionowy nakład. W ciągu następnych trzech lat doczekała się 20 wydań w Stanach Zjednoczonych i 18 za granicą. Wytwórnia Warner Bros. przewidziała sukces już wcześniej, dlatego prawa do powieści kupiła zanim jeszcze książka znalazła się w księgarniach. Reżyserię powierzono WILLIAMOWI FRIEDKINOWI, autorowi wyróżnionego 5 Oscarami dramatu policyjnego "Francuski łącznik" (1971). W "Egzorcyście" ciężar głównej, spektakularnej jak na tamte czasy roli, spoczął na wybranej spośród 500 kandydatek Lindzie Blair. Tylko w najbardziej drastycznych scenach zastępowała ją dublerka. W filmie występują również Ellen Burstyn, Max von Sydow oraz debiutant Jason Miller. Przez następne dziesięciolecie kino szczególną atencją darzyło filmy sataniczne, a "Egzorcysta", mimo upływu lat, do dziś uważany jest za sztandarowe dzieło satanistycznego horroru.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...