Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Eichmann

Eichmann


dramat historyczny, Wlk. Brytania/Węgry, 2007, 97 min.
reżyseria: Robert Young
obsada: Franka Potente, Stephen Fry, Thomas Kretschmann, Troy Garity
Premiera w Ale kino+: 27.02.2017 r.
4.00
343
4 głosy | 63 miejsce w rankingu
Eichmann

15 lat po wojnie wciąż trwają poszukiwania jednego z największych zbrodniarzy w historii świata - Adolfa Eichmanna. W końcu agenci Mossadu odnajdują go w Argentynie.

Bohaterem filmu jest hitlerowski zbrodniarz, człowiek odpowiedzialny za śmierć sześciu milionów Żydów, Adolf Eichmann (Thomas Kretschmann). Mimo usilnych poszukiwań dopiero po 15 latach od zakończenia II wojny światowej agenci Mossadu odnajdują go w Argentynie i przewożą do Izraela, gdzie staje przed sądem, który skazuje go na śmierć przez powieszenie. Nawet w obliczu szubienicy Eichmann nie wyraził skruchy za swoje zbrodnie, powtarzając w nieskończoność, że był tylko "posłusznym narzędziem" organizacji nazistowskiej. Fabuła filmu skupia się na ostatnich miesiącach życia oprawcy, od chwili jego uwięzienia do egzekucji w 1962 roku. Głównym wątkiem są rozmowy Eichmanna z przesłuchującym go kapitanem Avnerem Lessem (Troy Garity).

Poruszający dramat o człowieku, który był bezdusznym i bezlitosnym wykonawcą akcji Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej. To właśnie jego osoba zainspirowała Hannah Arendt do ukucia słynnego terminu "banalność zła". Twórcą filmu jest doświadczony reżyser amerykański, ROBERT YOUNG. W jego bogatej filmografii są takie tytuły jak nominowana do Złotej Palmy "Awantura o spadek", przebojowa komedia "Lemur zwany Rollo" czy horror "Cyrk wampirów". W rolę hitlerowskiego oprawcy wcielił się znany niemiecki aktor Thomas Kretschmann ("Pianista", "Upadek", "Kanibal z Rotenburga", "Walkiria"), Avnera Lessa zagrał syn Jane Fondy, Troy Garity ("Włamanie na śniadanie", "Dziewczyna żołnierza", "W stronę słońca"). Scenariusz jest oparty na dokumentach z przesłuchań Eichmanna.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...