Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. EL MARIACHI CZYLI KARIERA KLEZMERA

EL MARIACHI CZYLI KARIERA KLEZMERA

El Mariachi
film sensacyjny, USA/Meksyk, 1992, 79 min.
reżyseria: Robert Rodriguez
obsada: Carlos Gallardo, Consuelo Gomez, Jaime de Hoyos, Peter Marquardt
Premiera w Ale kino+: 20.07.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 507 miejsce w rankingu

"El Mariachi czyli kariera klezmera" jest unikalnym fenomenem w dziejach kina. To międzynarodowy przebój kasowy nakręcony praktycznie bez ekipy, bez pieniędzy i to przez kompletnego amatora. W dodatku nie chodzi tu o hermetyczny eksperyment artystyczny, lecz o pełnometrażową fabułę sensacyjną pełną gębą - film pełen akcji, przygód i strzelanin.

Mariachi to nazwa wędrownego meksykańskiego muzykanta, który zarabia na chleb jeżdżąc z gitarą od miasteczka do miasteczka, grając w knajpach i na weselach. Jednym z takich gitarzystów do wynajęcia jest bohater filmu (Carlos Gallardo). Pewnego dnia trafia ze swoją gitarą do posępnej mieściny zagubionej gdzieś na meksykańskiej prowincji. Pech chce, że w tym samym czasie miał się tu pojawić słynny płatny morderca, którego znakiem rozpoznawczym jest wypełnione śmiercionośną bronią pudło po gitarze. Miejscowy król narkotyków bierze nieszczęsnego Mariachi za spodziewanego zabójcę. Zbiry gangstera zaczynają polowanie na zdezorientowanego grajka - w miasteczku zaczynają się tyleż krwawe, co malownicze jatki.

"El Mariachi" był dziełem 24-letniego Teksańczyka meksykańskiego pochodzenia, ROBERTA RODRIGUEZA. Zafascynowany kinem akcji młody człowiek zrobił film dosłownie własnymi rękami, z pomocą garstki przyjaciół. Budżet produkcji przeszedł już do legendy - wynosił całe 7000 dol. Rodriguez zdobył fundusze, pracując jako ludzki królik doświadczalny w laboratorium naukowym - tam też napisał scenariusz. Większość zarobionych pieniędzy wydał na zakup taśm i używanej kamery. Sam był scenarzystą, producentem, montażystą, specjalistą od efektów wizualnych i reżyserem filmu. Nie zagrał w nim tylko dlatego, że był również operatorem - ktoś musiał trzymać kamerę. Dźwięk nagrał przyjaciel reżysera na zwykłym domowym magnetofonie kasetowym. Zdjęcia kręcone były w Meksyku: Rodriguez obsadzał w rolach drugoplanowych przygodnie spotkanych przechodniów, których prosił o odegranie krótkich scenek. Większość wykorzystanego w filmie arsenału stanowiły pistolety na wodę, uzupełnione kilkoma sztukami prawdziwej broni pożyczonymi od miejscowych policjantów. Niespodziewanym rezultatem tej produkcyjnej partyzantki okazał się film, który podbił publiczność swoim niepowtarzalnym stylem, świeżością i anarchicznym poczuciem humoru. Młody amator z Teksasu z dnia na dzień stał się sławny i bogaty, a jego przyjacielem i protektorem został sam Quentin Tarantino, z którym, jak się okazało, Rodriguez dzielił podobne gusta i koncepcję kina. Trzy lata później Tarantino wystąpił w drugiej części "El Mariachi" - "Desperado". Tym razem Rodriguez dysponował już milionami dolarów, liczącą kilkadziesiąt osób ekipą, a na planie miał gwiazdy - Antonio Banderasa i Salmę Hayek. Marzenia czasem jednak się spełniają.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...