Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Elegia

Elegia

Elegy
melodramat, USA, 2008, 112 min.
reżyseria: Isabel Coixet
obsada: Ben Kingsley, Charlie Rose, Chelah Horsdal, Deborah Harry, Dennis Hopper, Patricia Clarkson, Penélope Cruz, Penélope Cruz, Peter Sarsgaard, Sonja Bennett
Premiera w Ale kino+: 29.11.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 19 miejsce w rankingu
Elegia

Nominowana do Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2008 ekranizacja kontrowersyjnej powieści "Konające zwierzę" Philipa Rotha, jednego z największych skandalistów amerykańskiej literatury. Za kamerą - Isabel Coixet, w rolach głównych - Ben Kingsley, Penélope Cruz, Patricia Clarkson, Dennis Hopper i Peter Sarsgaard.

David Kepesh (Ben Kingsley) jest ponad 60-letnim profesorem literatury na nowojorskim uniwersytecie Columbia, publicystą i recenzentem teatralnym, a także gwiazdą telewizyjnych programów kulturalnych. O życiu zdaje się wiedzieć wszystko. Właśnie napisał książkę, w której głosi pochwałę "uszczęśliwiającego seksu". Obdarzony wielkim autorytetem i charyzmą szczyci się kolejnymi miłosnymi podbojami wśród swoich studentek, ale żadnej z nich nie pozwala się zbliżyć do siebie. Dla upojnych chwil opuścił rodzinę. Syn Kenny (Peter Sarsgaard) nie może mu tego wybaczyć. Od 20 lat stałą kochanką Kepesha jest Carolyn (Patricia Clarkson), z którą rozumie się bez słów. Wieloletnim przyjacielem i powiernikiem Davida jest poeta George O'Hearn (Dennis Hopper), z którym dzieli się opowieściami o kolejnych podbojach, rozmawia o sztuce, pięknie i pożądaniu. Pewnego dnia na zajęciach profesora pojawia się piękna studentka, 24-letnia Consuela Castillo (Penelope Cruz), którą natura obdarzyła wielkim wdziękiem. Dziewczyna jest świadoma swoich pragnień i wie, że nigdy nie pozwoli uczynić z siebie ofiary. Romans z nią na zawsze zmienia życie Kepesha.

"Elegia" jest ekranizacją kontrowersyjnej powieści "Konające zwierzę" Philipa Rotha , jednego z największych skandalistów amerykańskiej literatury, twórcy słynnego "Kompleksu Portnoya" i "Amerykańskiej sielanki". W swoich książkach pisarz forsuje tezę, że genezą i motorem ludzkich działań jest pożądanie. Jego bohaterowie to dzieci rewolucji obyczajowej lat 60., którzy jej hasła potraktowali serio i konsekwentnie wcielili w życie. W "Konającym zwierzęciu" cyniczny i bezwzględny obserwator ludzkich obyczajów i mentalności, demaskuje podświadome i skrzętnie ukrywane dążenie człowieka do zaspokojenia tylko własnych potrzeb oraz strach przed przemijaniem i śmiercią. David Kepesh, powracający po latach bohater wcześniejszych powieści Rotha ("Pierś",1971, "Nauczyciel pożądania", 1977), dokonuje w "Konającym zwierzęciu" autoanalizy i komentuje swój psychiczny i duchowy stan. Zdaniem nowojorskiego profesora, który przywykł traktować kobiety instrumentalnie, jedynym dostępnym człowiekowi sposobem na starość i przemijanie jest seks. Zmysłowa erotyczna obsesja jest dla niego zarówno zemstą za lata młodości, które upłynęły w purytańskiej epoce, jak i osłoną przed powoli zbliżającą się śmiercią.

Przekładu powieści Rotha na język filmowy dokonała hiszpańska reżyserka ISABEL COIXET ("Życie ukryte w słowach", "Zakochany Paryż"). Protegowana Pedra Almodovara zadebiutowała obrazem "Demasiado Viejo Para Morir Joven" (1988), za który otrzymała nominację do Goi dla najlepszego młodego reżysera. Międzynarodową sławę przyniósł jej film "Moje życie beze mnie", nagrodzony dwiema statuetkami Goi, a także Guild of German Art House Cinemas podczas festiwalu w Berlinie. Isabel Coixet ma talent do trudnych historii. Opowiada o tym, o czym chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć, ale ma zupełnie inną od Rotha wrażliwość. Podobnie jak on jest wnikliwą obserwatorką ludzkiej natury, bez skrępowania opowiada o sprawach intymnych, z uwagą i odwagą spogląda na odwieczne dylematy i lęki człowieka, ale robi to bardziej łagodnie, ze skłonnością do czułości. W "Elegii" hiszpańska reżyserka przesunęła prowokacyjnie cyniczny punkt ciężkości rozrachunków Philipa Rotha w stronę melodramatu. W jej interpretacji powieściowe studium pożądania zamieniło się w filmowe studium miłości. Fabuła nie daje wielu pretekstów do dynamicznej akcji, ponieważ historia rozgrywa się i trwa przez kilka lat. Dużo tu namiętnych spojrzeń, czułych gestów, filozoficznych pogaduszek. "Znalazłam się w takim momencie mojego życia, w którym staram się rozumieć ludzi, a zwłaszcza mężczyzn" - wyznaje Coixet i dodała: "W "Elegii" David Kepesh koncentruje się na seksie i dopiero za jego sprawą odnajduje miłość. To mnie w pewien sposób wzruszyło".

Film jest też, a może przede wszystkim, portretem psychologicznym głównych bohaterów. Dogłębne skupienie się na ich psychice i zmysłowe zobrazowanie niezwykle intymnego portretu dwojga ludzi stało się przenikliwym studium potęgi miłości i jej wpływu na piękno, które potrafi zmienić dusze i otworzyć oczy na świat. W filmowym przesłaniu Coixet udowadnia, że egoizm nie ma sensu, nigdy też nie jest za późno, aby wziąć odpowiedzialność za drugiego człowieka, a siła prawdziwej miłości jest potężniejsza od każdego lęku. Na uwagę zasługuje mozaikowa konstrukcja akcji, sprawny montaż i wyjątkowo solidna gra pary Kingsley-Cruz, wspartej równie dobrym aktorstwem Patricii Clarkson ("Wizyta u April", "Good Night and Good Luck", "Dogville") i Dennisa Hoppera ("Swobodny jeździec", "Mistrzowski rzut", "Blue Velvet"). Dla Penelope Cruz ("Drżące ciało", "Wszystko o mojej matce", "Volver") rola Consueli była spełnieniem marzenia, które zrodziło się w trakcie lektury powieści Rotha. Aktorka podkreśla, że w Consueli pociągały ją przede wszystkim przeciwieństwa: "Nie daje się zaszufladkować, jest tyloma kobietami na raz, a jednocześnie pozostaje sobą: uczciwą, skomplikowaną i nieprzewidywalną". Wybór wykonawcy głównej roli był trafny. Ben Kingsley, zdobywca Oscara ("Gandhi") i trzech do niego nominacji ("Bugsy", "Sexy Beast", "Dom z piasku i mgły"), jest bezsprzecznie centralną postacią filmu. W 2008 roku "Elegia" była nominowana do Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...