Ale kino+
alekino+
Film. ELEKTRYCZNY JEŹDZIEC

ELEKTRYCZNY JEŹDZIEC

The Electric Horseman
komediodramat, USA, 1979, 116 min.
reżyseria: Sydney Pollack
obsada: Jane Fonda, John Saxon, Robert Redford, Valerie Perrine
Premiera w Ale kino+: 4.10.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 54 miejsce w rankingu

Tragikomiczna opowieść o nostalgii za Dzikim Zachodem w wykonaniu niezawodnego reżysersko-aktorskiego duetu Sydney Pollack i Robert Redford.

Sonny Steele (Robert Redford) jest wielokrotnym mistrzem USA w rodeo i kowbojem do szpiku kości. Pech Sonny'ego polega na tym, że nie żyje w epoce rewolwerowców i swobodnych jeźdźców, lecz we współczesnej Ameryce, w której dla prawdziwych kowboi nie ma już miejsca. W rezultacie bohater kończy jako pracownik wielkiej korporacji; do obowiązków Sonny'ego należy zabawianie publiczności podczas kiczowatych widowisk rozrywkowych w Las Vegas. Przebrany w estradowy, pseudokowbojski strój były mistrz ujeżdżania koni reklamuje przysmak śniadaniowy produkowany przez swoich pracodawców. Pewnego dnia Sonny dowiaduje się, że koń na którym jeździ podczas swoich żałosnych popisów - piękny ogier wyścigowy imieniem Rising Star (Wschodząca Gwiazda) - jest regularnie faszerowany narkotykami, aby spokojniej zachowywał się na scenie. Bohater od dawna brzydzi się samym sobą za zgodę na błazeńskie występy, ale do tej pory jakoś znosił upokorzenia, w czym bardzo pomagało mu zaglądanie do kieliszka. Teraz jednak czara goryczy się przelała. Oburzony kowboj postanawia uratować wspaniałego konia, którego firma, podobnie zresztą jak samego Steele'a, traktuje jako jeszcze jeden materiał reklamowy. Bohater kradnie wartego, bagatela, 12 milionów dolarów rumaka i ucieka na pustynię. Oprócz pogoni, w ślad za zbiegiem wyrusza ambitna telewizyjna dziennikarka z Nowego Jorku, Alice (Jane Fonda), dla której Sonny Steele jest być może ostatnim prawdziwym przedstawicielem ginącego świata Dzikiego Zachodu.

Magnesem przyciągającym pod koniec lat 70. amerykańską publiczność na "Elektrycznego jeźdźca" była para grających główne role gwiazdorów: Jane Fonda i Robert Redford. Oboje byli wówczas w zenicie popularności; film z ich udziałem był praktycznie skazany na sukces. W wypadku "Elektrycznego jeźdźca" aktorzy znaleźli się dodatkowo w pewnych rękach SYDNEY POLLACKA. Reżyser ten cenił sobie zawsze współpracę z Robertem Redfordem - nakręcił z udziałem tego aktora aż siedem filmów, w tym tak głośne tytuły jak "Pożegnanie z Afryką", "Trzy dni Kondora" czy western "Jeremiah Johnson". Rewizjonistyczny ton tego ostatniego filmu odnaleźć można także w "Elektrycznym jeźdźcu" - obrazie, w którym Pollack finezyjnie splata melodramat z komedią oraz satyrę na współczesne, bezduszne społeczeństwo z sentymentem za starym dobrym Dzikim Zachodem z dawnych westernów.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...