Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Elena

Elena


dramat psychologiczny, Rosja, 2011, 105 min.
reżyseria: Andriej Zwiagincew
obsada: Aleksej Rozin, Andriej Smirnow, Jelena Liadowa, Nadieżda Markina
Premiera w Ale kino+: 17.10.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 98 miejsce w rankingu
Elena

Władimir (Andriej Smirnow) i Elena (Nadieżda Markina) mieszkają w luksusowym apartamencie w Moskwie. Relacja starzejącego się małżeństwa przypomina układ, w którym w zamian za utrzymanie ze strony Władimira, Elena zapewnia mu opiekę.

Oboje mają dzieci z poprzednich związków. Córka Władimira, Katia (Jelena Liadowa), jest typem zbuntowanej dziewczyny, unikającej bogatego, ale zimnego ojca. Syn Eleny, Siergiej (Aleksej Rozin), to z kolei próżniak, który unika pracy, za to liczy na wsparcie matki, emerytowana pielęgniarki, w utrzymaniu żony i dwójki dzieci. Pewnego dnia Władimir ma zawał. W szpitalu postanawia przekazać majątek w spadku Katii, podczas gdy Elena ma jedynie otrzymywać dożywotnią pensję. Dotąd cicha i potulna żona postanawia walczyć o swoje. W jej głowie rodzi się przebiegły i ryzykowny plan, mający zaważyć na losach całej rodziny.

"Elena" to kameralny dramat, trzeci film pełnometrażowy w dorobku ANDRIEJA ZWIAGINCEWA. Poprzednie kinowe obrazy reżysera rodem z Syberii doczekały się znakomitych recenzji i międzynarodowych wyróżnień. "Powrót" z 2003 roku otrzymał m.in. Złotego Lwa w Wenecji i nominację do Złotego Globu, zaś nakręcone cztery lata później "Wygnanie" stanęło do rywalizacji o Złotą Palmę i nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej. Niektórzy widzą w Zwiagincewie godnego następcę Andrieja Tarkowskiego, Nikita Michałkow zaś obwołał go artystą, który w sztuce filmowej jest praktycznie nieomylny.

Opowiadająca o losach starzejącego się małżeństwa "Elena" to nie tylko znakomicie skonstruowany dramat psychologiczny, ale też przenikliwy obraz współczesnej Rosji, pokazujący zmiany, jakie na przestrzeni lat zaszły w psychice tamtejszego społeczeństwa. Zwiagincew nie unika fundamentalnych pytań na temat życia i śmierci. - W ciągu ostatnich dwóch dekad wszyscy bardzo się zmieniliśmy - przyznaje Rosjanin. - Nasi przyjaciele i krewni wydają się zupełnie inni. Poza tym czynienie zła nie jest dla nas problemem. Idee humanizmu przestały być popularne. I to nie tylko w Rosji, lecz na całym świecie. O sile wyrazu "Eleny" decyduje także nastrojowa muzyka Philipa Glassa, wysmakowane zdjęcia Michaiła Kriechmana, o którym Zwiagincew mówi: - Ma wyjątkowe oczy, które widzą to, co jest niewidzialne. Wspaniałą kreację aktorską w filmie stworzyła m.in. Nadieżda Markina, która na oczach widzów z zahukanej starszej pani przemienia się nieomal w anioła śmierci. - Delikatna, czuła, słodka i wierząca kobieta, przepełniona miłością i troską nagle zmienia się w morderczynię, a następnie kładzie się w kościele. Jak to się ma do obrazów apokalipsy? - zapytuje reżyser.

Zrealizowana kosztem zaledwie trzech milionów dolarów "Elena" spotkała się ze znakomitym przyjęciem krytyków i branży filmowej. Film uhonorowano m.in. nagrodą specjalną jury Un Certain Regard na festiwalu w Cannes, zaś Markina została nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii "najlepsza europejska aktorka roku". "Dawno nie widziałem tak dobrze i inteligentnie opowiedzianego dramatu psychologicznego" - pisał o dziele Zwiagincewa Paweł Mossakowski z "Gazety Wyborczej". "Ma powolny rytm (jak to rosyjski film), niektóre kadry są "wytrzymywane" do granic cierpliwości, ale ani przez chwilę nie nudzi". Recenzent "Newsweeka" Krzysztof Kwiatkowski wyrokował zaś: "Film precyzyjny, skondensowany. I mimo delikatności - piekielnie ostry".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...