Ale kino+
alekino+
Film. Elena

Elena


dramat psychologiczny, Rosja, 2011, 105 min.
reżyseria: Andriej Zwiagincew
obsada: Aleksej Rozin, Andriej Smirnow, Jelena Liadowa, Nadieżda Markina
Premiera w Ale kino+: 17.10.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 98 miejsce w rankingu
Elena

Władimir (Andriej Smirnow) i Elena (Nadieżda Markina) mieszkają w luksusowym apartamencie w Moskwie. Relacja starzejącego się małżeństwa przypomina układ, w którym w zamian za utrzymanie ze strony Władimira, Elena zapewnia mu opiekę.

Oboje mają dzieci z poprzednich związków. Córka Władimira, Katia (Jelena Liadowa), jest typem zbuntowanej dziewczyny, unikającej bogatego, ale zimnego ojca. Syn Eleny, Siergiej (Aleksej Rozin), to z kolei próżniak, który unika pracy, za to liczy na wsparcie matki, emerytowana pielęgniarki, w utrzymaniu żony i dwójki dzieci. Pewnego dnia Władimir ma zawał. W szpitalu postanawia przekazać majątek w spadku Katii, podczas gdy Elena ma jedynie otrzymywać dożywotnią pensję. Dotąd cicha i potulna żona postanawia walczyć o swoje. W jej głowie rodzi się przebiegły i ryzykowny plan, mający zaważyć na losach całej rodziny.

"Elena" to kameralny dramat, trzeci film pełnometrażowy w dorobku ANDRIEJA ZWIAGINCEWA. Poprzednie kinowe obrazy reżysera rodem z Syberii doczekały się znakomitych recenzji i międzynarodowych wyróżnień. "Powrót" z 2003 roku otrzymał m.in. Złotego Lwa w Wenecji i nominację do Złotego Globu, zaś nakręcone cztery lata później "Wygnanie" stanęło do rywalizacji o Złotą Palmę i nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej. Niektórzy widzą w Zwiagincewie godnego następcę Andrieja Tarkowskiego, Nikita Michałkow zaś obwołał go artystą, który w sztuce filmowej jest praktycznie nieomylny.

Opowiadająca o losach starzejącego się małżeństwa "Elena" to nie tylko znakomicie skonstruowany dramat psychologiczny, ale też przenikliwy obraz współczesnej Rosji, pokazujący zmiany, jakie na przestrzeni lat zaszły w psychice tamtejszego społeczeństwa. Zwiagincew nie unika fundamentalnych pytań na temat życia i śmierci. - W ciągu ostatnich dwóch dekad wszyscy bardzo się zmieniliśmy - przyznaje Rosjanin. - Nasi przyjaciele i krewni wydają się zupełnie inni. Poza tym czynienie zła nie jest dla nas problemem. Idee humanizmu przestały być popularne. I to nie tylko w Rosji, lecz na całym świecie. O sile wyrazu "Eleny" decyduje także nastrojowa muzyka Philipa Glassa, wysmakowane zdjęcia Michaiła Kriechmana, o którym Zwiagincew mówi: - Ma wyjątkowe oczy, które widzą to, co jest niewidzialne. Wspaniałą kreację aktorską w filmie stworzyła m.in. Nadieżda Markina, która na oczach widzów z zahukanej starszej pani przemienia się nieomal w anioła śmierci. - Delikatna, czuła, słodka i wierząca kobieta, przepełniona miłością i troską nagle zmienia się w morderczynię, a następnie kładzie się w kościele. Jak to się ma do obrazów apokalipsy? - zapytuje reżyser.

Zrealizowana kosztem zaledwie trzech milionów dolarów "Elena" spotkała się ze znakomitym przyjęciem krytyków i branży filmowej. Film uhonorowano m.in. nagrodą specjalną jury Un Certain Regard na festiwalu w Cannes, zaś Markina została nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii "najlepsza europejska aktorka roku". "Dawno nie widziałem tak dobrze i inteligentnie opowiedzianego dramatu psychologicznego" - pisał o dziele Zwiagincewa Paweł Mossakowski z "Gazety Wyborczej". "Ma powolny rytm (jak to rosyjski film), niektóre kadry są "wytrzymywane" do granic cierpliwości, ale ani przez chwilę nie nudzi". Recenzent "Newsweeka" Krzysztof Kwiatkowski wyrokował zaś: "Film precyzyjny, skondensowany. I mimo delikatności - piekielnie ostry".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Granica zbrodni

Najnowsza produkcja twórców zamówionego przez Netflixa niemieckiego serialu "Dark". Akcja serialowego thrillera rozgrywa się w Alpach, gdzie dochodzi do rytualnych morderstw...


KRUK. Szepty słychać po zmroku

"KRUK. Szepty słychać po zmroku" to najnowsze dzieło nagrodzonego PNF Orły reżysera Macieja Pieprzycy. Serialowy thriller zabierze widzów na Podlasie, gdzie nie tylko natura jest surowa, ostra i nieprzewidywalna...


Zbrodnia w White House Farm

Kto zamordował Bamberów? Oparta na faktach historia, w której z pedantyczną dokładnością analizuje się kulisy zbrodni...