Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Elizabeth: Złoty wiek

Elizabeth: Złoty wiek

Elizabeth: The Golden Age
historyczny, Wlk. Brytania/Francja/Niemcy, 2007, 114 min.
reżyseria: Shekhar Kapur
obsada: Cate Blanchett, Clive Owen, Geoffrey Rush, Jordi Molla, Samantha Morton
Premiera w Ale kino+: 6.08.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 35 miejsce w rankingu
Elizabeth: Złoty wiek
© NBC Universal

Wspaniałe, kostiumowe widowisko przywołujące okres panowania królowej Elżbiety I. W zrealizowanym z rozmachem filmie główne role zagrali nominowana za swoją kreację do Oscara®, Złotego Globu i BAFTY Cate Blanchett oraz Clive Owen i Geoffrey Rush. Wśród nagród i nominacji obraz zdobył m.in. Oscara za kostiumy.

Anglia, rok 1585. Od blisko 30 lat rządy sprawuje królowa Elżbieta I (Cate Blanchett). Na dworze trwają nerwowe poszukiwania odpowiedniego kandydata na męża, który zapewniłby monarchii kontynuację. Żaden z potencjalnych kandydatów, koronowanych głów i europejskich książąt, nie przypada Elżbiecie do gustu. Jej serce zaczyna bić mocniej dopiero, kiedy zostaje przedstawiona odkrywcy i podróżnikowi Walterowi Raleighowi (Clive Owen), który właśnie wrócił z wyprawy do Nowego Świata, oferując królowej sprowadzone stamtąd bogactwa. Barwne opowieści podróżnika fascynują Elżbietę, a on sam wydaje się jej wart bliższego poznania. Sprawy osobiste królowej nie są jednak jej najpoważniejszym zmartwieniem i w efekcie postanawia po raz kolejny poświęcić je na rzecz Anglii, bowiem dysponujący potężną Wielką Armadą hiszpański król Filip II (Jordi Mollà) szuka tylko pretekstu, by zaatakować kraj. Jako gorliwy katolik zamierza obalić niepokorną królową i siłą zmusić naród do porzucenia heretyckiej protestanckiej wiary. Na domiar złego knowania nie ustają też wewnątrz, gdzie wspierani przez hiszpańskiego króla katolicy uznają za prawowitą władczynię więzioną Marię Stuart (Samantha Morton).

Kontynuacja "Elizabeth", wielkiego kasowego i artystycznego przeboju SHEKHARA KAPURA z 1998 roku, wyróżnionego aż 7 oscarowymi nominacjami, skupia się na późniejszych latach panowania wybitnej brytyjskiej monarchini. Pierwszy film Kapura o Elizabeth opowiadał o dojrzewaniu młodej królowej i jej walce o przejęcie, a następnie utrzymanie władzy. "Elizabeth - Złoty wiek" dzieje się w czasach, gdy rządy sprawowane są już pewną ręką, a kraj zdaje się rozkwitać. Spokój okazuje się jednak pozorny, gdyż na protestancką Anglię mają zakusy przedstawiciele katolickiej części Europy, a przede wszystkim wspierany przez Watykan fanatyczny król Hiszpanii Filip II. W wydarzeniach sprzed ponad 4 wieków reżyser dostrzega rzeczy wciąż aktualne w dzisiejszym świecie: "Zagłębiając się w historię, koniec końców dochodzimy do momentu, kiedy zaczynamy snuć współczesną opowieść o nas samych. Czy miałoby bowiem sens nakręcenie filmu, który nie niósłby istotnego przesłania z punktu widzenia naszych czasów? Czy przeciętny widz zainteresowany jest sprawami nieistotnymi dla niego samego, dla stosunków politycznych czy też psychologicznych? To tak naprawdę film o konflikcie pomiędzy fundamentalizmem i tolerancją, poszukiwaniu siebie i boskości. O śmiertelności i nieśmiertelności. O tym wszystkim, z czym mamy do czynienia w naszym codziennym życiu".

Twórcy świadomie zrezygnowali ze pieczołowitego odtworzenia wydarzeń historycznych, podporządkowując je wymogom artystycznym. Nad dbałość o zgodność historyczną reżyser i dwójka doświadczonych w historycznych widowiskach scenarzystów - William Nicholson ("Gladiator") i Michael Hirst ("Elizabeth") - przedłożyli rytm i piękno opowieści. Dysponując pokaźnym, szacowanym na blisko 60 milionów dolarów budżetem ekipie udało się odtworzyć elżbietańskie realia, imponujące przepychem i inscenizacyjnym rozmachem. Zapierające dech w piersiach stroje z epoki po raz kolejny zaprojektowała Alexandra Byrne, by tym razem zamienić nominację do Oscara z 1998 roku w statuetkę.

Poza odważnym, kreatywnym podejściem do historii, filmowe perypetie królowej Elżbiety zawdzięczają sukces zdobywczyni Oscara za rolę Katharine Hepburn w "Aviatorze" Martina Scorsese, Cate Blanchett. Rola angielskiej królowej w "Elizabeth" z 1998 roku stała się dla aktorki trampoliną do wielkiej międzynarodowej kariery, przynosząc jej m.in. nominację do Oscara, BAFTĘ i Złoty Glob. Aktorka dołączyła wówczas, obok takich postaci, jak Russell Crowe i Nicole Kidman, do grona australijskich aktorów, którzy pod koniec lat 90. podbili Hollywood. Przypieczętowaniem gwiazdorskiej pozycji Blanchett była rola w ekranizacji bestsellera Patricii Highsmith "Utalentowany pan Ripley" oraz występ jako królowa elfów Galadriela we "Władcy Pierścieni". Pomiędzy częściami tolkienowskiej trylogii Blanchett podejmowała kolejne aktorskie wyzwania. Zagrała w znakomitych "Kronikach portowych" Lassego Hallstroma i w "Niebie" według scenariusza Krzysztofa Piesiewicza i Krzysztofa Kieślowskiego. Jej znakiem rozpoznawczym stała się wszechstronność - znakomicie radzi sobie w kinie hollywoodzkim, w produkcjach niekomercyjnych (m.in. "Kawa i papierosy" Jima Jarmuscha oraz wspomniane "Niebo" Toma Tykwera), ale też w teatrze, którego do dziś nie porzuciła. Blanchett nie boi się zresztą aktorskich wyzwań. Jej decyzja, by zagrać ikonę Hollywood Katherine Hepburn w "Aviatorze" (2004) Martina Scorsese była dowodem odwagi, ale też przyniosła znakomity efekt i liczne wyróżnienia z BAFTĄ i pierwszą w karierze statuetką Oscara włącznie. Widzowie pamiętają ją również z takich świetnych produkcji, jak "Włamanie na śniadanie", "Notatki o skandalu" czy "Babel".

W "Elizabeth - Złotym wieku" Blanchett partneruje m.in. Clive Owen, aktor z wyrobioną od lat dobrą pozycją w rodzimej Wielkiej Brytanii, który dopiero od niedawna zyskuje popularność za oceanem, m.in. dzięki nominowanej do Oscara, nagrodzonej BAFTĄ i Złotym Globem kreacji w "Bliżej" Mike'a Nicholsa, komiksowemu "Sin City - Miasto grzechu" czy thrillerowi "Wykolejony", w którym partnerował Jennifer Aniston. Jednak największym doświadczeniem w obsadzie może pochwalić się Geoffrey Rush, czyli Sir Francis Walsingham, doradca królowej w obu produkcjach Kapura. Rush, popularny kapitan Barbossa z "Piratów z Karaibów", jest m.in. zdobywcą Oscara za "Blask" Scotta Hicksa. Widzowie mogli go oglądać również w filmie "Koneser".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...