Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ELMER GANTRY

ELMER GANTRY


dramat obyczajowy, USA, 1960, 141 min.
reżyseria: Richard Brooks
obsada: Arthur Kennedy, Burt Lancaster, Dean Jagger, Jean Simmons
Premiera w Ale kino+: 17.03.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 80 miejsce w rankingu

Akcja toczy się w latach 20. na amerykańskim Południu. Inteligentny, zachłanny na życie Elmer Gantry marnuje się jako drugorzędny handlowiec. Swoje powołanie odnajduje dopiero dzięki spotkaniu z wędrowną misjonarką, siostrą Sharon (Jean Simmons). Nie chodzi jednak o cudowne nawrócenie.

Gantry uświadamia sobie raczej, że zamiast trwonić swój talent sprzedawcy na handlowanie odkurzaczami, może wykorzystać go w znacznie bardziej wzniosłym (i intratnym) celu - postanawia zająć się sprzedawaniem Jezusa. Bohater przyłącza się do siostry Sharon i tak jako ona zostaje wędrownym kaznodzieją. Wygadany, przystojny Gantry potrafi zdobywać ludzkie serca i podbijać tłumy. Sława kaznodziejskiego duetu rośnie równie szybko, jak jego zyski. Sharon i Gantry zbijają na głoszeniu Słowa Bożego taką fortunę, że misjonarka może wybudować sobie własną, wspaniałą świątynię na brzegu morza. Jest też po uszy zakochana w swoim wspólniku. Gantry kocha jednak wino, śpiew i cały świat, a szczególnie każdą napotkaną kobietę - i nie łatwo go będzie usidlić.

Niewielu gwiazdorów w historii kina mogło równać się charyzmą z Burtem Lancasterem. Jako Elmer Gantry ten znany z niespożytej energii aktor przechodzi jednak samego siebie. Epicki, znakomity obraz Richarda Brooksa to wielki benefis Lancastera, który zdobył za tytułową rolę szarlatana o złotym sercu jedynego w swojej karierze Oscara.

Reżyser Richard Brooks był jednym z najciekawszych filmowców hollywoodzkiego studia MGM. Uchodził za specjalistę od ekranizacji wielkiej literatury - ma na swoim koncie m.in. adaptację powieści Trumana Capote ("Z zimną krwią") Josepha Conrada ("Lord Jim") i Dostojewskiego ("Bracia Karamazow"). Tym razem sięgnął po książkę Sinclaira Lewisa, pierwszego amerykańskiego Noblisty w dziedzinie literatury. "Elmer Gantry", podobnie jak wszystkie filmy Brooksa, to kino ambitne, a jednocześnie przystępne i atrakcyjne, podobające się masowej publiczności. To także rzadki przypadek ekranizacji, która dorównuje literackiemu oryginałowi. Tworząc postać Elmera Gantry'ego, Sinclair Lewis nie mógł przypuszczać, że w przyszłości ktoś nada jej tyle życia, siły i nieodpartego uroku co Burt Lancaster.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...