Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Enigma

Enigma


dramat, Wlk. Brytania/USA, 2001, 104 min.
reżyseria: Michael Apted
obsada: Dougray Scott, Jeremy Northam, Kate Winslet, Saffron Burrows
Premiera w Ale kino+: 21.07.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 82 miejsce w rankingu
Enigma

Elitarny zespół kryptologów skupiony w centrum łamania szyfrów w Bletchley Park od miesięcy zajmuje się odczytywaniem korespondencji pomiędzy niemieckimi U-bootami pływającymi po Atlantyku. Dzięki złamaniu kodów Enigmy dowództwo aliantów codziennie otrzymuje setki rozszyfrowanych informacji, które umożliwiają pełną kontrolę ruchów nieprzyjaciela.

Wszystko zmienia się gdy Niemcy niespodziewanie zmienili system szyfrów. Tymczasem olbrzymi konwój właśnie przemierza Atlantyk. Jeśli nowy kod nie zostanie złamany, okręty padną ofiarą U-bootów. Kryptolodzy są bezradni, nowy szyfr wydaje się nie do pokonania. Tom Jericho (Dougray Scott) wyróżnia się w grupie wybitnych matematyków z centrum kryptologii. Jest geniuszem, który może stawić czoła nowemu wyzwaniu. Tom rozpracowuje Enigmę, lecz równocześnie pochłania go rozwikłanie zupełnie innej zagadki: zaginięcia ukochanej kobiety, tajemniczej Claire (Saffron Burrows). Dziewczyna znika dokładnie wtedy, kiedy dowództwo centrum odkrywa, że w Bletchley działa szpieg. Jedyną osobą, która może pomóc w odnalezieniu Claire jest jej przyjaciółka, Hester (Kate Winslet). Razem z Tomem prowadzą dochodzenie, którego wyniki wstrząsną brytyjskim kontrwywiadem.

Zrealizowana przez MICHAELA APTEDA ("U-571" i "Pearl Harbor") opowieść o tajemnicach Enigmy spotkała się z krytyką za sporą dowolność w traktowaniu historycznej prawdy. Zarzut to o tyle niesłuszny, że Apted dokonał tego zabiegu świadomie. Reżyser bardzo wyraźnie sięga bowiem do tradycji dramatu szpiegowskiego, wzorując się na brytyjskich produkcjach z lat czterdziestych. "Enigma" jest więc w dużej mierze nostalgiczną podróżą w przeszłość, w świat solidnie zrealizowanych i, na swój sposób, eleganckich opowieści o szpiegach.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...