Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Enki Bilal: Więcej niż obraz

Enki Bilal: Więcej niż obraz

Enki Bilal: Au-delà de l'image
film dokumentalny, Francja, 2010, 52 min.
reżyseria: Gloria Campana

Premiera w Ale kino+: 19.08.2012 r.
343
Enki Bilal: Więcej niż obraz
1
2

Filmowy portret jednego z najwybitniejszych twórców współczesnego komiksu, Enki Bilala. Artysta-wizjoner, który zrewolucjonizował powieść graficzną, opowiada przed kamerą o swojej życiowej drodze, która wiodła z Belgradu do Paryża i dalej, na szczyty świata komiksu, w stronę kina, teatru i sztuki.

Enki Bilal, to dziś postać kultowa; w obszarze kultury frankofońskiej, w której komiks ma tradycyjnie bardzo wysoki status, traktowany jest po prostu jako wybitny artysta. Korzenie nowoczesnego komiksu tkwią w popkulturze, ale autor "Trylogii Nikopola" podnosi tę dziedzinę do rangi sztuki wysokiej. Bilal słynie z wykorzystywania eksperymentalnych technik, z łączenia w swoich pracach elementów kolażu, malarstwa, fotografii i rysunku. Równie ważna jest literacka i dramaturgiczna warstwa jego dzieł mających rangę powieści graficznych.

Narratorem wyreżyserowanego przez Glorię Campanę dokumentu jest sam Bilal. To on wprowadza nas w fantastyczne światy swoich opowieści graficznych i - poprzez nie - w swoją biografię. Wraz z artystą odwiedzamy Belgrad, jego rodzinne miasto, w którym urodził się w 1951 roku i z którego jako dziecko wyemigrował z rodziną do Paryża. Bilal opowiada o tym jak odkrywał Francję i jednocześnie komiks. Mówi o swoich fascynacjach kinem, o artystycznych inspiracjach, ale zarazem o tym w jaki sposób realne życie zapładnia jego wyobraźnię. To najciekawszy element filmu; Bilal pokazuje w jaki sposób przekłada zarówno osobiste doświadczenia jak i wydarzenia polityczne na język komiksu. Scenariusze artysty są na ogół tworzone w konwencji science fiction, ale w wyobrażonej rzeczywistości graficznych powieści Bilala odbija się współczesny świat, wstrząsające nim konflikty, wojny, polityczne debaty.

"Poza obrazem" to także opowieść o wszechstronnym twórcy, dla którego komiks jest punktem wyjścia do innych dziedzin sztuki. Od lat 90. artysta zajmuje się kinem, ma na koncie już trzy pełnometrażowe filmy, na czele z wizjonerskim "Immortal" - ekranizacją własnej sagi o Nikopolu. Bilal obecny jest również w teatrze, dla którego projektuje kostiumy i scenografie, pokazuje swoje prace w galeriach, współpracuje przy tworzeniu gier wideo. Artysta inwestuje talent w wiele różnych przedsięwzięć, na wszystkich odciskając oryginalne piętno swojej twórczej strategii, która polega na łączeniu ogromnej wyobraźni z krytyczną obserwacją współczesnego świata.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...