Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. EPIDEMIA

EPIDEMIA

Epidemic
dramat, Dania, 1988, 102 min.
reżyseria: Lars von Trier
obsada: Gitte Lind, Ole Ernst, Svend Ali Hamann, Udo Kier
Premiera w Ale kino+: 12.03.2005 r.
4.23
343
131 głosy | 336 miejsce w rankingu

W 1984 roku młody duński reżyser LARS VON TRIER wywołał sensację na festiwalu w Cannes debiutanckim "Elementem zbrodni" - wizjonerskim obrazem utrzymanym w poetyce bliskiej kinu Andrieja Tarkowskiego. "Epidemia", drugi film w dorobku Duńczyka, potwierdził, że Lars von Trier należy do najbardziej oryginalnych nowych filmowców europejskich.

W ciągu następnych kilkunastu lat reżyser miał wyrosnąć na jedną z najważniejszych, nowatorskich i kontrowersyjnych postaci światowego kina. Tymczasem już w "Epidemii" znalazły się elementy, które dziś uznawane są za znaki firmowe twórczości von Triera: traktowanie kina jako materiału do nieskrępowanych eksperymentów, skłonność do manipulacji oraz nieustanne naruszanie granic filmowej fikcji.

"Epidemia" jest dziełem autotematycznym, filmem o kręceniu filmu. Pisząc o obrazie von Triera niektórzy krytycy przywoływali nawet "8 i pół" Felliniego. Przewrotny, eksperymentalny film Duńczyka znajduje się jednak na drugim biegunie wrażliwości w stosunku do poetyckiego stylu włoskiego mistrza. Bohaterami "Epidemii" są sami twórcy tego filmu - LARS VON TRIER i jego scenarzysta Niels Vorsel; obaj występują tu we własnych rolach.

W nakręconych w paradokumentalnej konwencji scenach oglądamy duńskich filmowców pracujących nad scenariuszem horroru. Von Triera i Nielsa Vorsela ściga nadchodzący wielkimi krokami termin oddania tekstu producentowi z Duńskiego Instytutu Filmowego. Na pięć dni przed deadline'm bohaterom psuje się komputer i scenariusz, nad którym męczyli się od roku, przepada. Co gorsza Lars i Niels nie bardzo pamiętają o czym właściwie miał być film, który przygotowywali. W ciągu kilku dni muszą stworzyć coś nowego. Zaczynają pisać scenariusz o straszliwej zarazie, która wybucha w Europie w nieokreślonej przyszłości.

Sceny z tego nie nakręconego jeszcze filmu to drugi plan "Epidemii". W pisanej na gorąco przez Larsa i Nielsa historii młody, idealistyczny lekarz dr Mesmer (Lars von Trier w drugiej roli) usiłuje powstrzymać szerzącą się epidemię. Bohater nie zdaje sobie sprawy, że sam jest roznosicielem zarazy i człowiekiem współodpowiedzialnym za kataklizm. Scenariusz udaje się ukończyć w terminie. Lars i Niels mają zaprezentować tekst podczas kolacji u producenta z Instytutu Filmowego. Spotkanie przybiera jednak nieoczekiwany obrót.

Sekwencje ukazujące Von Triera i Vorsela pracujących nad scenariuszem "Epidemii" nakręcone zostały na czarnobiałej taśmie 16 mm, w stylu filmowego reportażu. Sceny z wymyślanego przez duńskich artystów filmu zrealizowano z kolei na kolorowej taśmie 35 mm, w wizjonerskiej konwencji zbliżonej do tej, którą von Trier zaprezentował w "Elemencie zbrodni".

"Epidemia" jest obrazem niejednoznacznym i wielowymiarowym - Lars pozostawia widzowi decyzję, czy traktować ten film jako absurdalną komedię, studium procesu twórczego czy też opowieść o niebezpiecznym zatarciu granic między fikcją i rzeczywistością. Po latach sam von Trier za najważniejszy wskazywał wątek nawiedzającego Europę kataklizmu, włączając "Epidemię", wraz z "Elementem zbrodni" i zrealizowaną w 1991 roku "Europą" do tak zwanej Trylogii Europejskiej.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...