Ale kino+
alekino+
Film. EPIDEMIA

EPIDEMIA

Epidemic
dramat, Dania, 1988, 102 min.
reżyseria: Lars von Trier
obsada: Gitte Lind, Ole Ernst, Svend Ali Hamann, Udo Kier
Premiera w Ale kino+: 12.03.2005 r.
4.23
343
131 głosy | 336 miejsce w rankingu

W 1984 roku młody duński reżyser LARS VON TRIER wywołał sensację na festiwalu w Cannes debiutanckim "Elementem zbrodni" - wizjonerskim obrazem utrzymanym w poetyce bliskiej kinu Andrieja Tarkowskiego. "Epidemia", drugi film w dorobku Duńczyka, potwierdził, że Lars von Trier należy do najbardziej oryginalnych nowych filmowców europejskich.

W ciągu następnych kilkunastu lat reżyser miał wyrosnąć na jedną z najważniejszych, nowatorskich i kontrowersyjnych postaci światowego kina. Tymczasem już w "Epidemii" znalazły się elementy, które dziś uznawane są za znaki firmowe twórczości von Triera: traktowanie kina jako materiału do nieskrępowanych eksperymentów, skłonność do manipulacji oraz nieustanne naruszanie granic filmowej fikcji.

"Epidemia" jest dziełem autotematycznym, filmem o kręceniu filmu. Pisząc o obrazie von Triera niektórzy krytycy przywoływali nawet "8 i pół" Felliniego. Przewrotny, eksperymentalny film Duńczyka znajduje się jednak na drugim biegunie wrażliwości w stosunku do poetyckiego stylu włoskiego mistrza. Bohaterami "Epidemii" są sami twórcy tego filmu - LARS VON TRIER i jego scenarzysta Niels Vorsel; obaj występują tu we własnych rolach.

W nakręconych w paradokumentalnej konwencji scenach oglądamy duńskich filmowców pracujących nad scenariuszem horroru. Von Triera i Nielsa Vorsela ściga nadchodzący wielkimi krokami termin oddania tekstu producentowi z Duńskiego Instytutu Filmowego. Na pięć dni przed deadline'm bohaterom psuje się komputer i scenariusz, nad którym męczyli się od roku, przepada. Co gorsza Lars i Niels nie bardzo pamiętają o czym właściwie miał być film, który przygotowywali. W ciągu kilku dni muszą stworzyć coś nowego. Zaczynają pisać scenariusz o straszliwej zarazie, która wybucha w Europie w nieokreślonej przyszłości.

Sceny z tego nie nakręconego jeszcze filmu to drugi plan "Epidemii". W pisanej na gorąco przez Larsa i Nielsa historii młody, idealistyczny lekarz dr Mesmer (Lars von Trier w drugiej roli) usiłuje powstrzymać szerzącą się epidemię. Bohater nie zdaje sobie sprawy, że sam jest roznosicielem zarazy i człowiekiem współodpowiedzialnym za kataklizm. Scenariusz udaje się ukończyć w terminie. Lars i Niels mają zaprezentować tekst podczas kolacji u producenta z Instytutu Filmowego. Spotkanie przybiera jednak nieoczekiwany obrót.

Sekwencje ukazujące Von Triera i Vorsela pracujących nad scenariuszem "Epidemii" nakręcone zostały na czarnobiałej taśmie 16 mm, w stylu filmowego reportażu. Sceny z wymyślanego przez duńskich artystów filmu zrealizowano z kolei na kolorowej taśmie 35 mm, w wizjonerskiej konwencji zbliżonej do tej, którą von Trier zaprezentował w "Elemencie zbrodni".

"Epidemia" jest obrazem niejednoznacznym i wielowymiarowym - Lars pozostawia widzowi decyzję, czy traktować ten film jako absurdalną komedię, studium procesu twórczego czy też opowieść o niebezpiecznym zatarciu granic między fikcją i rzeczywistością. Po latach sam von Trier za najważniejszy wskazywał wątek nawiedzającego Europę kataklizmu, włączając "Epidemię", wraz z "Elementem zbrodni" i zrealizowaną w 1991 roku "Europą" do tak zwanej Trylogii Europejskiej.
SERIALE

Granica zbrodni

Najnowsza produkcja twórców zamówionego przez Netflixa niemieckiego serialu "Dark". Akcja serialowego thrillera rozgrywa się w Alpach, gdzie dochodzi do rytualnych morderstw...


KRUK. Szepty słychać po zmroku

"KRUK. Szepty słychać po zmroku" to najnowsze dzieło nagrodzonego PNF Orły reżysera Macieja Pieprzycy. Serialowy thriller zabierze widzów na Podlasie, gdzie nie tylko natura jest surowa, ostra i nieprzewidywalna...


Zbrodnia w White House Farm

Kto zamordował Bamberów? Oparta na faktach historia, w której z pedantyczną dokładnością analizuje się kulisy zbrodni...