Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. EPIZOD BERLIN WEST

EPIZOD BERLIN WEST


dramat psychologiczny, Polska, 1986, 99 min.
reżyseria: Mieczysław Waśkowski
obsada: Barbara Brylska, Bogdan Baer, Borivoj Navratil, Ewa Szykulska, Janusz Zakrzeński, Zora Ulla Kesler
Premiera w Ale kino+: 16.12.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 482 miejsce w rankingu

Lata 80. Ceniony polski pisarz i dramaturg Jan Bard (Janusz Zakrzeński) wyjeżdża do Berlina Zachodniego. Nieoczekiwanie postanawia tu zostać na stałe. Za jego decyzją nie kryją się jednak żadne względy polityczne. Jan przechodzi kryzys wieku średniego i postanawia zacząć od nowa swoje życie.

W Berlinie mieszka jego miłość z dawnych lat - Iza Loebl (Ewa Szykulska). Teraz piękna kobieta jest żoną właściciela wydawnictwa (Borivoj Navratil), które ma opublikować najnowszą powieść Jana. Początkowo plany pisarza wydają się łatwe do realizacji. Powieść szybko znika z półek księgarskich, wystawiona w tutejszym teatrze sztuka odnosi ogromny sukces, a Iza postanawia rozwieść się z mężem, z którym i tak od pewnego czasu była w separacji. Ale misterny plan Jana zaczyna się sypać, gdy mąż jego kochanki dowiaduje się o ich związku i odmawia wydania kolejnej powieści. Wtedy tamtejsze władze stawiają mu jeden warunek: książka może się ukazać, gdy Jan poprosi o azyl polityczny. Pisarz jednak odmawia i - sam o tym nie wiedząc - wikła się w podejrzaną aferę obyczajową. W końcu załamuje się na wieść o zamordowaniu Izy przez bandę narkomanów.

"Epizod Berlin-West" to ostatni pełnometrażowy film w dorobku popularnego - zwłaszcza latach 70. i 80. - reżysera MIECZYSŁAWA WAŚKOWSKIEGO (1929-2001). Twórca czasem pojawiał się też przed kamerą ("Walkower", "Kolumbowie", "Janosik", "Ziemia obiecana"), a w reżyserskim dorobku ma m.in. "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa", "Jeszcze słychać śpiew. I rżenie koni...", "Jej portret", "Hazardzistów" (Nagroda Główna Jury na FPFF w Gdańsku'76), "Nie zaznasz spokoju" czy "Czas dojrzewania" (Nagroda Specjalna Jury na MFF w San Sebastian'84). Scenarzysta "Epizod Berlin-West" Jan Purzycki wykorzystał w swoim scenariuszu niektóre wątki z powieści "Zstąpiłeś na Broadway Mesjaszu" Jerzego Ofierskiego (też współautora scenariusza).
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...