Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Eroica

Eroica

4.00
343
4 głosy | 76 miejsce w rankingu
Eroica
© www.filmpolski.pl

"Eroica" jest powszechnie uważana za jedno z czołowych osiągnięć Polskiej Szkoły Filmowej. Podejmuje temat mitologizowanej wojennej przeszłości. Obraz zbudowany z dwóch luźno ze sobą związanych nowel: "Scherzo alla Polacca" i "Ostinato Lugubre".

Nowela "Scherzo alla Polacca". Rok 1944. Dzidziuś Górkiewicz (Edward Dziewoński), warszawski cwaniak, a więc dobrze zarabiający handlarz, w popłochu opuszcza stolicę po wybuchu powstania. Dociera do Zalesia, gdzie przebywa jego żona Zofia (Barbara Połomska). W miasteczku stacjonuje oddział Węgrów. Oficer Istvan Kolya (Leon Niemczyk) zapewnia, że jego żołnierze są gotowi nieść pomoc walczącym powstańcom. W porywie patriotyzmu Dzidziuś wraca do Warszawy. Przekazuje powstańczemu dowódcy (Kazimierz Opaliński) Mokotowa informację o propozycji Węgrów. Zapada decyzja, że pertraktacje w tej sprawie ma przeprowadzić w Zalesiu major "Grzmot" (Ignacy Machowski). Z narażeniem życia Dzidziuś doprowadza emisariusza do Istvana. Sytuacja komplikuje się. Węgrzy chcą, aby stacjonujący za Wisłą Rosjanie uznali ich za powstańców.

Nowela "Ostinato Lugubre". Druga wojna światowa. Niemiecki obóz jeniecki dla polskich oficerów. Porucznik Zawistowski (Tadeusz Łomnicki), który uciekł z oflagu, jest dla uwięzionych bohaterem. O jego czynie krążą legendy. Po Powstaniu Warszawskim do obozu trafia porucznik Kurzawa (Józef Nowak), któremu jeden z oficerów (Kazimierz Rudzki) wyjawia skrzętnie skrywaną tajemnicę, że Zawistowski nie uciekł i ukrywa się w obozie. Kurzawa angażuje się w opiekę nad wyczerpanym z zimna i samotności "bohaterem", a tym samym w pielęgnowanie legendy, która podtrzymuje na duchu internowanych w obozie żołnierzy. Tymczasem wzorem Zawistowskiego próbę ucieczki podejmuje porucznik Żak (Józef Kostecki).

Reżyser ANDRZEJ MUNK dokonuje w "Eroice" ironicznego rozrachunku z mitem bohaterszczyzny i skupia się na pobudkach psychologicznych, które kierują postępowaniem ludzi w najtrudniejszych momentach życia. Munk zapożyczył tytuł z patetycznej III Symfonii Es-dur Ludwiga van Beethovena. Pierwotnie obraz miał być zbudowany z trzech luźno ze sobą związanych nowel, ale po zmontowaniu "Con bravura" Munk zdecydował, że nie włączy jej do filmu. Uznał ją za nieudaną artystycznie. Akcja trzeciej części rozgrywa się w Zakopanem podczas niemieckiej okupacji, a w rolach głównych występują Tadeusz Janczar, Teresa Szmigielówna i Witold Pyrkosz. W pełnej wersji dzieło zostało wydane na kasetach wideo.

"Eroica" została zrealizowana prawie całkowicie w plenerach, głównie w Warszawie, w Bukowinie i na Śląsku. Autorem scenariusza jest Jerzy Stefan Stawiński ("Kanał", "Zamach", "Krzyżacy"), który napisał go na podstawie własnych opowiadań "Węgrzy" i "Oflag". "Eroica" to jego drugi wspólny projekt z Munkiem. Wcześniej zrealizowali dramat "Człowiek na torze".

Spośród wyróżnień, które zdobyła "Eroica" najważniejsza jest nagroda za najlepszy film i scenariusz oraz FIPRESCI na MFF w Mar Del Plata w 1959 roku.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...