Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ETHAN FROME

ETHAN FROME


dramat, Wlk. Brytania/USA, 1993, 99 min.
reżyseria: John Madden
obsada: Joan Allen, Liam Neeson, Patricia Arquette, Tate Donovan
Premiera w Ale kino+: 20.08.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 40 miejsce w rankingu

Ekranizacja powieści Edith Wharton - doskonale zagrany dramat tłumionych pasji, zakazanej miłości i niespełnionych marzeń.

Akcja toczy się w małej, rolniczej miejscowości w Nowej Anglii. Młody pastor, który właśnie przybył do wioski pełnić posługę duszpasterską, zwraca uwagę na mężczyznę nazwiskiem Ethan Frome (Liam Neeson) - po zachowaniu tego człowieka widać, że dotknęła go jakaś straszna tragedia. Ethan jest zamknięty w sobie i nieskory do zwierzeń, ale krok po kroku pastor poznaje jego historię (którą widz ogląda w retrospekcjach). Wiele lat wcześniej Ethan Frome poślubił Zeenę (Joan Allen) - kobietę, którą nie tyle kochał, ile czuł się wobec niej zobowiązany. Małżeństwo nie ułożyło się szczęśliwie. Zeena okazała się hipochondryczką cierpiącą na wszelkiego rodzaju prawdziwe i wyimaginowane choroby. Kobieta używała swego słabego zdrowia jako narzędzia moralnego szantażu, za pomocą którego udało się jej zupełnie zdominować męża. Ethan ciężko pracował na roli; z czasem przestał sobie radzić z jednoczesnym prowadzeniem farmy i opieką nad coraz bardziej wymagającą żoną.

Wówczas do pomocy sprowadzona została uboga kuzynka Zeeny. Mattie (Patricia Arquette) jest śliczną i miłą dziewczyną i nic dziwnego, że spodobała się Ethanowi. Jego uczucia spotykały się ze wzajemnością, ale Ethan Frome był początkowo zbyt zastraszony i miał zbyt wiele zahamowań, by wykonać jakikolwiek ruch. Kiedy wreszcie się na to zdobył, przeżył z Mattie krótką chwilę szczęścia - za którą obojgu przyszło bardzo słono zapłacić.

Opublikowana w roku 1911 książka Edith Wharton z pozoru robi wrażenie chłodnej i surowej, pod powierzchnią tej opowieści kryją się jednak potężne namiętności. Podobnie jest w filmie JOHNA MADDENA, który starał się możliwie jak najwierniej przenieść na ekran duszny, fatalistyczny klimat prozy Wharton. Reżysera nie zawiedli aktorzy, zwłaszcza Liam Neeson, który wypada bardzo wiarygodnie w roli udręczonego, skazanego na klęskę głównego bohatera. Szkockiemu aktorowi partnerują zimna jak lód Joan Allen oraz Patricia Arquette, która zainwestowała w rolę Mattie nie tylko swój wdzięk i nieprzeciętną urodę, lecz również bardzo dobry warsztat aktorski, w który wcześniej wielu krytyków zdawało się wątpić.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...