Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. EUFORIA

EUFORIA

Eyforiya
film obyczajowy, Rosja, 2006, 72 min.
reżyseria: Ivan Vyrypayev
obsada: Maksim Ushakov, Mikhail Okunev, Polina Agureyeva
Premiera w Ale kino+: 30.07.2020 r.
5.00
343
15 głosy | 244 miejsce w rankingu
EUFORIA

Vera (Polina Agurejewa) mieszka z mężem (Mihaił Okunew) i małą córeczką na rosyjskim odludziu, gdzie nie ma telefonu, nie dojeżdża karetka i nie docierają wieści ze świata. Odnajduje ją tam Paweł (Maksim Uszakow), który jakiś czas wcześniej widział ją na weselu przyjaciela.

Vera udaje, że nie wie po co do niej przyszedł. W rzeczywistości nie dziwi jej jednak widok nieznanego mężczyzny, który przemierza setki kilometrów, aby powiedzieć do niej: "Patrzyłaś na mnie na weselu". Kiedy córeczka Very zostaje okaleczona przez psa, a mąż poi płaczące dziecko wódką, kobieta dojrzewa do tego, żeby go porzucić. Za kochankami rusza wyposażony w strzelbę i butelkę wódki szalejący z zazdrości mąż. Dziecko trafia do szpitala odwiezione tam przez dziadków, szczęśliwych posiadaczy jednego z nielicznych w okolicy samochodów. Paweł zabiera Verę do swojego domu, gdzie przebierają się w identyczne białe, płócienne stroje. Nazajutrz wyruszają z powrotem w strony Very, aby po drodze napotkać przyczajonego ze strzelbą Valeria.

"Dla mnie to film boleśnie ironiczny, odważnie szukający sposobu i języka, by bez banału opowiedzieć o tym, co zbanalizowane: micie miłości" - pisał o zwycięzcy Warszawskiego Festiwalu Filmowego z 2006 roku jeden z krytyków "Gazety Wyborczej". "Euforia" to debiut filmowy znanego w Rosji reżysera teatralnego IVANA VYRYPAYEVA, twórcy m.in. spektaklu "Tlen", który gościł na scenach dwudziestu krajów świata. Vyrypayev, nazywany "mistrzem dialogu" i "kumplem całego świata" w kraju uważany jest za zuchwałego prowokatora, w środowiskach artystycznych zaś za wirtuoza łączenia na scenie paradoksu, spontanicznego wyznania, teatralnej tradycji i ludowej niemal symboliki.

W "Euforii", nagrodzonej Małym Złotym Lwem w Wenecji oraz Grand Prix na festiwalu w Wiesbaden, główną rolę zagrała żona reżysera, Polina Agureyeva, jedna z najbardziej cenionych współcześnie rosyjskich aktorek teatralnych. Jest laureatką m.in. Państwowej Nagrody Federacji Rosyjskiej za udział w tzw. Warsztatach Piotra Fomenki na scenie Teatru Rosyjskiego. Vyrypayev w jednym z wywiadów mówił o niej: "To najbardziej utalentowana aktorka, jaką znam. Zawsze kiedy proszę ją, żeby np. kupiła mi gazetę, sam siebie besztam, że zmuszam tak boską istotę do robienia rzeczy tak jej niegodnych". Maksim Ushakov rolą Pawła debiutował jako aktor, podobnie jak Mikhail Okunev, który wcielił się w męża Very, Valeriego.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...