Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. EUREKA

EUREKA

Yurika
film psychologiczny, Japonia/Francja, 2000, 217 min.
reżyseria: Shinji Aoyama
obsada: Aoi Miyazaki, Koji Yakusho, Kôji Yakusho, Kôji Yakusho, Masaru Miyazaki, Yoichiro Saito
Premiera w Ale kino+: 11.09.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 587 miejsce w rankingu
1
2

Nagrodzona FIPRESCI w Cannes "Eureka" to melancholijna wizja życia po katastrofie, obraz rodziny w epoce terrozyzmu. Kierowca autobusu i dwoje dzieci, cudem uratowani z masakry, próbują wspólnie schwycić uciekający sens życia w świecie, który nie daje żadnych gwarancji.

Pewnego dnia w Kyushu, niewielkim mieście w południowo-wschodniej Japonii, pasażerowie jednego z autobusów zostają postawieni w sytuacji granicznej. Autobus porwany przez psychopatę staje się dla nich śmiertelną pułapką. Morderca zaczyna zabijać po kolei wszystkich pasażerów. Z masakry żywy wychodzi jedynie kierowca autobusu, Makoto Sawai (Kôji Yakusho) i rodzeństwo Kozue i Naoki Tamura (Aoi Miyazaki i Masaru Miyazaki), które autobusem jechało do szkoły. Trójka ocalonych nie umie jednak powrócić do normalnego życia. Makoto porzuca pracę i wyjeżdża z miasteczka, dzieci przeżywają kolejne nieszczęścia - ich matka odchodzi do innego mężczyzny, a ojciec ginie w wypadku samochodowym. Kiedy Makoto powraca do miasta, coś ciągnie go do osieroconych dzieci. Odnajduje willę, w której Kozue i Naoki żyją prawie bez opieki, a wreszcie kupuje mikrobus i zabiera rodzeństwo na wspaniałą wycieczkę nad morze. Podróż ma być dla całej trójki kolejną próbą ucieczki od traumy, od której uciec się nie da.

Francusko-japońska "Eureka" SHINJI AOYAMY była jednym z największych wydarzeń na festiwalu w Cannes 2000 roku, gdzie film miał premierę. Obraz wyjechał z festiwalu z dwiema ważnymi nagrodami - statuetką FIPRESCI i nagrodą jury ekumenicznego. Kolejne nagrody Aoyama zebrał na Japanese Professional Movie Awards i Singapore International Film Festival, a w Polsce pierwszy raz pokazany został na festiwalu sztuki operatorskiej Camerimage w Łodzi.

Aoyama znany jest jako twórca, którego głównym tematem zainteresowań jest człowiek wyrwany z rzeczywistości i postawiony w sytuacji skrajnej. O "Eurece", ponad trzyipółgodzinnej filmowej medytacji, mówił: "Odnoszę wrażenie, że na całym świecie jest bardzo wielu ludzi, których życie upływa pod znakiem cierpienia. Przed reżyserem stają więc dwie możliwości. Ponieważ jest tyle nieszczęścia i rozpaczy, mogę pokazywać coś przeciwnego, optymistyczną stronę życia. Można też opowiadać o świecie takim, jakim jest. Tak staram się robić. Jestem raczej pesymistą, ale zależy mi, by na końcu każdego mojego filmu pokazać coś pozytywnego, podnoszącego na duchu". Aoyama swoje pierwsze filmy zaczął tworzyć na taśmie 8 mm jeszcze podczas studiów. Reżyserskie szlify zdobywał asystując m.in. Kiyoshi Kurosawie, Go Riju czy Szwajcarowi Danielowi Schmidowi. Debiut Aoyamy, zrealizowany w 1996 roku kryminał "Helpless" premierę miał podczas festiwalu w Toronto, trafił też na Mannheim-Heidelberg International Film Festival.

W Polsce Aoyama znany jest przede wszystkim jako twórca fenomenalnej "Eureki", ale widzowie festiwalu Era Nowe Horyzonty wysoko ocenili też jego nowatorski obraz "Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił?" (2005). Reżyser przedstawił w nim wizję świata z roku 2015 opętanego wirusem depresji prowadzącej do samobójstwa. Antidotum na tego raka duszy znajdują dwaj post-punkowi muzycy, którzy emitowaniem dysonansowych dźwięków potrafią zawrócić ofiary choroby z drogi ku samozagładzie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...