Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. EXCALIBUR

EXCALIBUR

Excalibur
fantasy, USA, 1981, 118 min.
reżyseria: John Boorman
obsada: Cherie Lunghi, Liam Neeson, Nicholas Clay, Nigel Terry
Premiera w Ale kino+: 27.04.2002 r.
5.00
343
5 głosy | 497 miejsce w rankingu

Nastrojowa i przesycona erotyzmem ekranizacja legendy o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu, uważana za jeden z najlepszych filmów fantasy w historii kinematografii.

Jest to synteza rycerskiego eposu, wątków historycznych i opowieści o nieszczęśliwej miłości, a wszystko to osadzone w niezwykłych, magicznych realiach. Wielką siłą filmu są świetnie nakreślone postacie i monumentalna fabuła (wspierana muzyką Carla Orffa i Ryszarda Wagnera), która sięga historii Uthura Pendragona, obejmuje dzieje panowania Artura, okres jednoczenia państwa za sprawą magicznego miecza Excalibura, poszukiwania Świętego Graala, a kończy się na bitwie z mocami ciemności pod dowództwem Mordreda.

Dzieło pięciokrotnie nominowanego do Oscara, brytyjskiego reżysera Johna Boormana („Krawiec z Panamy”, „Generał, Hope and Glory”). Film otrzymał nagrodę na festiwalu w Cannes i nominację do Oscara za zdjęcia. Scenariusz został oparty na książce XV-wiecznego pisarza Thomasa Malory „Le Morte D’Arthur”. Jako Uthura Pendragona zobaczymy Gabriela Byrne, a w roli króla Artura Nigela Terry. Okrutną, przyrodnią siostrę Artura Morganę zagrała Helen Mirren („Gosford Park”, „Jak wykończyć panią T.?”, „Szaleństwo króla Jerzego”), zaś jako czarodziej Merlin wystąpił Nicol Williamson.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...