Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Faraon

Faraon


film historyczny, Polska, 1965, 145 min.
reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
obsada: Barbara Brylska, Ewa Krzyżewska, Jerzy Zelnik, Wiesława Mazurkiewicz
Premiera w Ale kino+: 20.11.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 40 miejsce w rankingu
Faraon

Na potrzeby realizacji epickiego dramatu historyczno-politycznego "Faraon" przygotowano aż 13 000 strzał, 700 łuków i 2400 włóczni. Współautorem scenariusza opartego na powieści Bolesława Prusa jest Tadeusz Konwicki, a w tytułowej roli wystąpił Jerzy Zelnik. Film Kawalerowicza otrzymał nominację do Oscara oraz Złotej Palmy.

Egipt, XI wiek p.n.e. Syn faraona, przyszły Ramzes XIII (Jerzy Zelnik) ma odmienną wizję rządów niż jego ojciec. Uważa, że władcy popełniają błąd bezlitośnie traktując lud oraz, że nieustannie bogacąca się klasa kapłanów, pod przywództwem przebiegłego i dumnego Herhora (Piotr Pawłowski), odgrywa zbyt dużą rolę w kierowaniu krajem. Młody faraon powoli przygotowuje się do przejęcia obowiązków państwowych i wie, że by wprowadzić niezbędne zmiany będzie musiał, m.in. zjednać sobie przychylność żołnierzy. Mimo uprzedzeń matki (Wiesława Mazurkiewicz) oraz całego królewskiego otoczenia, jako nałożnicę bierze Żydówkę, Sarę (Krystyna Mikołajewska). Tymczasem Fenicjanie, którzy chcą doprowadzić do wojny z Asyryjczykami, podsyłają mu swoją wysłanniczkę, piękną Kamę (Barbara Brylska).

"Faraon" to ekranizacja powieści Bolesława Prusa, jednego z najwybitniejszych prozaików XIX w. Twórcy filmu, JERZEMU KAWALEROWICZOWI, do współpracy przy powstawaniu scenariusza udało się zaprosić innego wybitnego pisarza, Tadeusza Konwickiego. Dzięki temu powstało dzieło wieloznaczne, uniwersalne i wybitne. Jak pisała Alicja Helman "Faraon" w tej formie stał się opowieścią o uwikłaniu człowieka "w mechanizm władzy, w splot uwarunkowań dziejowych, społecznych i ekonomicznych, które z człowieka czynią przedmiot, a nie podmiot historii". Konsultantem historycznym filmu był uznany polski egiptolog prof. Kazimierz Michałowski.

Realizacja filmu zajęła niemal 3 lata. Zdjęcia kręcono aż na trzech kontynentach: w Europie, Azji i Afryce. Sceny przemarszu wojsk powstały w Uzbekistanie, przy wykorzystaniu 2000 sowieckich żołnierzy. "Nil", po którym pływa Ramzes XIII z Sarą to w istocie mazurskie jezioro Kirsajty, które specjalnie w tym celu obsadzono palmami. Część, wreszcie zdjęć realizowanych było w historycznych plenerach Egiptu, między innymi w Luksorze. Jednym z największych wrogów ekipy był panujący na planie upał, który sięgał 50°C (temperatura piasku przekraczała 80°C!). Cierpienia opłaciły się jednak, a film doceniono także poza granicami Polski. "Faraon" otrzymał między innymi nominację do Oscara oraz Złotej Palmy.

Jednym z kluczowych elementów filmu, jest z pewnością oprawa muzyczna. Autorem surowo brzmiących "egipskich" pieśni, wykonywanych przez Chór Polskiego Radia w Krakowie jest Adam Walaciński, autor muzyki do piosenki "Deszcze niespokojne" od lat kojarzonej z serialem "Czterej pancerni i pies". W "Faraonie" niezwykły wręcz talent wokalny prezentuje także Krystyna Mikołajewska.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...