Ale kino+
alekino+
Film. Fargo odc. 5

Fargo odc. 5

Fargo, ep. 5
serial kryminalny, USA, 2014, 53 min.
reżyseria: Colin Bucksey
obsada: Allison Tolman, Billy Bob Thornton, Bob Odenkirk, Colin Hanks, Joey King, Martin Freeman
Premiera w Ale kino+: 22.01.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 46 miejsce w rankingu
Fargo odc. 5

Lester Nygaard trafia do szpitala, a policjantka Molly Solverson zaczyna dopasowywać do siebie wszystkie elementy makabrycznej łamigłówki, jaką zostawił po sobie Lorne Malvo.

Lester Nygaard (Martin Freeman) spędził noc w areszcie razem z dwoma gangsterami z Fargo, szukającymi Lorne'a Malvo (Billy Bob Thornton). Za wszelką cenę chcą dorwać mordercę Sama Hessa. Siła wyciągają od Lestera interesujące ich informacje. Lester z kolei jest w bardzo złym stanie przez ranę postrzałową, w którą wdało się zakażenie. W ostatniej chwili zostaje przewieziony do szpitala, gdzie pozostaje przez jakiś czas nieprzytomny. Tymczasem Molly Solverson (Allison Tolman) dociera do motelu, w którym mieszkał w czasie popełnionych w Bemidji morderstw Lorne Malvo. Z księgi gości poznaje jego prawdziwe imię i nazwisko - wreszcie wie, kogo szukać. Łączy też ze sobą fakty i jest przekonana, że Sama Hessa zabił na zlecenie Lestera Lorne Malvo. Gdy Molly przekonuje Billa do swojej teorii, ten oznajmia jej, że Lester był w areszcie i trafił do szpitala. Decyduje się przydzielić mu policyjny dozór - skoro Lesterowi utknął w dłoni pocisk, oznacza to, że kłamał, zeznając, że dotarł na miejsce zbrodni po strzelaninie. Ewidentnie musi kogoś kryć.

Nagrodzony 3 statuetkami Emmy 2014 "Fargo" to miniserial nawiązujący do głośnego filmu z 1996 roku w reżyserii braci COEN ("Big Lebowski", "To nie jest kraj dla starych ludzi", "Tajne przez poufne"), nie jest bezpośrednią kontynuacją fabuły filmu, ale rozgrywa się w podobnym miasteczku, w którym pojawiają się podobne postaci - stąd m.in. zbieżność tytułów. Produkcja, nad którą również czuwali Coenowie, to świetnie skonstruowany scenariusz, kryminalna intryga, nietuzinkowe poczucie humoru oraz rewelacyjne kreacje aktorskie. Na pierwszym planie błyszczą nominowani do Emmy Martin Freeman (serial "Sherlock", "Hobbit", "Autostopem przez galaktykę") oraz Billy Bob Thornton ("Zły Mikołaj", "Człowiek, którego nie było", "To właśnie miłość"), który do telewizji powrócił po prawie 20-letniej przerwie. Widzowie zobaczą też Boba Odenkirka, czyli prawnika Saula Goodmana z serialu "Breaking Bad" oraz Allison Tolman, która rolą policjantki Molly Solverson przyćmiła, zdaniem wielu, Frances McDormand z oryginału. Pierwszy sezon "Fargo" składa się z 10 odcinków i jest odrębną, zamkniętą całością.

Gdy amerykańska stacja FX ogłosiła, że nakręci miniserial nawiązujący do filmu braci Coenów, pojawiło się wiele wątpliwości - czy produkcja dorówna oscarowemu pierwowzorowi i czy ktoś będzie w stanie lepiej zagrać postaci niż William H. Macy, Steve Buscemi i Frances McDormand. Scenarzysta Noah Hawley nie tylko nie zawiódł widzów - za to stworzył wyjątkową opowieść, która wciąga od pierwszej minuty, by w najmniej oczekiwanym momencie wstrząsnąć widzem.

ODCINKI

Fargo
Fargo odc. 1
Fargo odc. 2
Fargo odc. 3
Fargo odc. 4
Fargo odc. 6
Fargo odc. 7
Fargo odc. 8
Fargo odc. 9
Fargo odc. 10
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...