Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Fast Food Nation

Fast Food Nation


film obyczajowy, USA/Wlk. Brytania, 2006, 116 min.
reżyseria: Richard Linklater
obsada: Ana Claudia Talancon, Ashley Johnson, Bruce Willis, Catalina Sandino Moreno, Ethan Hawke, Greg Kinnear, Patricia Arquett
Premiera w Ale kino+: 7.04.2015 r.
343
Fast Food Nation

Popularny twórca kina niezależnego, Richard Linklater, w sugestywny sposób pokazuje, kto i co jest częścią gigantycznego przemysłu fast foodowego w Stanach Zjednoczonych. W rolach głównych występuje gwiazdorska obsada: ulubiony aktor Linklatera, Ethan Hawke, a także: Greg Kinnear oraz nagrodzona w tym roku Oscarem® za rolę w "Boyhood" - Particia Arquette.

Don Anderson (Greg Kinnear) to pewny siebie dyrektor działu promocji sieci fast foodów o niewinnej nazwie Mickey. Gigantyczna korporacja ma swoje bary w każdym niemal zakątku Ameryki. W jednym z nich za ladą stoi Amber (Ashley Johnson), córka samotne wychowującej ją Cindy (Patricia Arquett). Pewnego dnia Anderson jest zmuszony opuścić luksusowy gabinet i odwiedzić kilka lokali swojej sieci, ponieważ według tajnych informacji mięso, z którego produkuje się "Olbrzyma", chlubę Mickey, jest zatrute. Wygadany Anderson trafia do małego miasteczka w Kolorado, gdzie w ubojniach korporacji znajduje pracujących za grosze nielegalnych imigrantów z Meksyku. To oni w dusznych, śmierdzących halach robią z zabitymi zwierzętami wszystko to, co jest konieczne do uformowania płaskiego kotleta. Anderson na własne oczy widzi efekty nielegalnych interesów, które zarząd Mickey prowadzi w Kolorado, ale nie chce kłopotów. Specjalistą od nich jest natomiast wuj Amber Pete (Ethan Hawke), który przypomina dziewczynie, że rewolucje są dla młodych i budzi w niej siłę, by się sprzeciwić.

Kiedy RICHARD LINKLATER, popularny twórca kina niezależnego, autor "Przed zachodem słońca" i "Przed wschodem słońca", oznajmił, że chce sfilmować "Krainę fast foodów" Erika Schlossera, wielu nie wierzyło w pomyślność projektu. Książka Schlossera, która jest w zasadzie teoretycznym wykładem, choć odniosła niesłychany sukces wydawniczy, wydawała się skrajnie niefilmowa. Linklater jednak potraktował prozę Schlossera jako punkt wyjścia. Poświęcił wspólnie z pisarzem dużo czasu na wymyślanie bohaterów i historii, które mogłyby przekazać zawarte w książce tezy. Zdecydowali się umieścić akcję filmu w fikcyjnym miasteczku Cody w Kolorado, które jak mówi Linklater "łączy ostre zaangażowanie w politykę z jednolitym krajobrazem supermarketów i fast foodów". Linklater i Schlosser osobiście przemierzali Kolorado szukając pierwowzorów swoich bohaterów. "Spotkaliśmy się z wieloma ranczerami, których historie przytoczono w książce. Zwiedziliśmy też przetwórnie mięsa, czego do dziś nie możemy zapomnieć" - opowiadał reżyser. "Chcieliśmy pokazać, kto jest częścią przemysłu fast-foodowego w Cody: nastolatki pracujące w restauracjach i przetwórniach oraz ranczerzy, którzy jeszcze 25 lat temu stanowili większość miejscowej społeczności, a obecnie ulegają marginalizacji" - dodawał Schlosser. Wspólna wizja reżysera i autora bestsellera, choć wolna od moralizującego tonu, okazała się tak sugestywna, że film miał problemy z dystrybucją w niektórych krajach, a w Malezji został zakazany przez cenzurę.

W "Fast Food Nation", który miał premierę podczas festiwalu w Cannes, obok takich sław, jak Bruce Willis, Patricia Arquett czy Greg Kinnear wystąpiło wielu latynoskich aktorów, m.in. Kolumbijka Catalina Sandino Moreno, nagrodzona Independent Spirit Award, Srebrnym Niedźwiedziem i nominacją do Oscara za rolę w "Marii łaski pełnej" czy Meksykanka Ana Claudia Talancón, znana z roli Hildebrandy Sanchez z "Miłości w czasach zarazy". Nie mogło też zabraknąć Ethana Hawke'a, przyjaciela i ulubionego aktora Linklatera, który dzięki nominowanej do Oscara i Independent Spirit Award roli w "Przed zachodem słońca" stał się symbolem buntowniczej postawy reżysera.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...