Ale kino+
alekino+
Film. FIGURANT

FIGURANT

The Front
komediodramat, USA, 1976, 91 min.
reżyseria: Martin Ritt
obsada: Herschel Bernardi, Michael Murphy, Woody Allen, Zero Mostel
Premiera w Ale kino+: 3.01.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 308 miejsce w rankingu

Na wpół komediowe, na wpół dramatyczne rozliczenia z epoką mccarthyzmu. Senator Joseph McCarthy przeszedł do historii jako szef niesławnej Komisji do Badania Działalności Antyamerykańskiej.

Komisja ta na początku lat 50. tropiła w USA komunistów, a jej metody działania niebezpiecznie przypominały styl pracy policji politycznych z krajów totalitarnych. "Polowanie na czarownice", jak często zwana była rozpętana przez McCarthy'ego antykomunistyczna nagonka, nie ominęło Hollywood. W kręgu zainteresowania komisji znalazło się wielu ludzi filmu; niektórym złamano kariery, inni trafili na tzw. czarną listę - co oznaczało zakaz wykonywania zawodu.

Temat "Figuranta" jest więc niewesoły, ale tytułową rolę gra Woody Allen, co zapowiada, że historia ta nie będzie śmiertelnie poważna. To jeden z bardzo nielicznych występów Allena w filmie, którego sam nie reżyserował. Nie przeszkodziło to jednak autorowi "Manhattanu" wnieść do "Figuranta" sporo allenowskiej atmosfery i zagrać bohatera, który śmiało mógłby pojawić się w jednym z jego obrazów.

Woody Allen wciela się w Howarda, szarego, przeciętnego człowieczka ze zgubną skłonnością do hazardu. Jest początek lat 50., senator McCarthy prowadzi swoje "polowania na czarownice", ale Howard nie zaprząta sobie tym głowy - nie interesuje się polityką. O istnieniu Komisji do Badania Działalności Antyamerykańskiej dowiaduje się od znajomego scenarzysty, który właśnie został wciągnięty na czarną listę. Pozbawiony możliwości zarobkowania autor proponuje Howardowi układ. Bohater będzie sprzedawał telewizji scenariusze wyklętego pisarza pod swoim nazwiskiem, a potem obaj podzielą się zyskami. Fortel się udaje, i wkrótce do Howarda zgłaszają się z podobną ofertą inni objęci zakazem pracy scenarzyści. Mając za sobą zastęp utalentowanych autorów, bohater z dnia na dzień staje się wziętym pisarzem, zdobywa pieniądze, sławę i uznanie - niemal zapomina, że jest tylko figurantem i sam nie potrafiłby napisać żadnego tekstu. Początkowo Howard traktuje swoją niespodziewaną karierę i istnienie "czarnej listy" jako prezent od losu. Z czasem zaczyna jednak dostrzegać drugą stronę medalu: autentyczne ludzkie tragedie spowodowane przez "polowanie na czarownice".

O niezwykłości "Figuranta" decyduje nie tylko potraktowanie poważnego przecież tematu w konwencji (czarnej) komedii, ale przede wszystkim fakt, że film jest zbiorowym dziełem autentycznych ofiar komisji McCarthy'ego. Zarówno scenarzysta Walter Bernstein jak i reżyser MARTIN RITT figurowali w początku lat 50. na "czarnej liście". Zakazem wykonywania zawodu objętych było także wielu występujących w filmie aktorów, między innymi Herschel Bernardi i komik Zero Mostel, który stworzył tu jedną ze swoich najlepszych i najbardziej przejmujących ról. Nominowany do Oscara scenariusz Bernsteina jest fabularną fikcją, ale pod komediową konwencją ukryte są aluzje do wielu z życia wziętych przypadków i dramatów ludzi filmu prześladowanych za mniej lub bardziej wyimaginowaną działalność komunistyczną.




SERIALE

Granica zbrodni

Najnowsza produkcja twórców zamówionego przez Netflixa niemieckiego serialu "Dark". Akcja serialowego thrillera rozgrywa się w Alpach, gdzie dochodzi do rytualnych morderstw...


KRUK. Szepty słychać po zmroku

"KRUK. Szepty słychać po zmroku" to najnowsze dzieło nagrodzonego PNF Orły reżysera Macieja Pieprzycy. Serialowy thriller zabierze widzów na Podlasie, gdzie nie tylko natura jest surowa, ostra i nieprzewidywalna...


Zbrodnia w White House Farm

Kto zamordował Bamberów? Oparta na faktach historia, w której z pedantyczną dokładnością analizuje się kulisy zbrodni...