Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. FORTUNA KOŁEM SIĘ TOCZY

FORTUNA KOŁEM SIĘ TOCZY

Things Change
komedia sensacyjna, 1988, USA, 96 min.
reżyseria: David Mamet
obsada: Don Ameche, J.J. Johnston, Joe Mantegna, Robert Prosky
Premiera w Ale kino+: 2.07.2006 r.
4.09
343
45 głosy | 787 miejsce w rankingu

Jeden z najważniejszych obrazów drugiej połowy lat 80. - w zamian za łódź rybacką pucybut Gino zgadza się odsiedzieć wyrok za szefa mafii, do którego jest łudząco podobny.

Stary pucybut Gino (Don Ameche), łudząco podobny do słynnego mafiosa, dostaje propozycję nie do odrzucenia: w zamian za łódź rybacką, o której marzył całe życie, starzec ma stanąć przed sądem jako szef mafii i odsiedzieć wyrok za gangstera oskarżonego o morderstwo. Gino pokornie się zgadza, a na ostatni weekend na wolności otrzymuje "ochronę" w postaci Jerry'ego (Joe Mantegna), jednego z niższych w hierarchii członków mafii. Jerry chce w ten sposób zrehabilitować się w oczach swojego szefa, ale nie zamierza spędzić razem ze starcem dwóch dni w pokoju hotelowym. Zabiera więc Gino do Lake Tahoe, aby skosztował przygód, które z rozrzewnieniem będzie mógł wspominać w więzieniu. Nieoczekiwanie jednak pucybut zostaje wzięty za prawdziwego mafiosa i dopuszczony przez innych gangsterów do mafijnych tajemnic.

Zanim reżyser filmu DAVID MAMET stał się człowiekiem kina, dorobił się opinii jednego z najwybitniejszych współczesnych dramaturgów amerykańskich. Kiedy w 1984 roku odbierał nagrodę Pulitzera za dramat "Glengarry Glen Ross", miał już jednak za sobą pierwsze doświadczenia z filmem. Zadebiutował jako scenarzysta głośnym obrazem "Listonosz zawsze dzwoni dwa razy" (1981) Boba Rafelsona, a rok później otrzymał pierwszą nominację do Oscara i Złotego Globu za scenariusz do "Werdyktu" Sidneya Lumeta. Ośmielony kolejnymi sukcesami (m.in. bardzo dobrze przyjęty obraz "Nietykalni" Briana De Palmy z jego scenariuszem) w 1987 roku zdecydował się na debiut reżyserski. Misterny formalnie thriller "Dom gry" przesiąknięty był motywami i obsesjami charakterystycznymi dla dramatów Mameta, takimi jak utrata tożsamości, wyobcowanie, beznadziejna próba rozpoznania reguł rządzących światem, a także zagadnienie kłamstwa i iluzji związanej z każdym widowiskiem. Nagrodzony w Wenecji "Dom gry" do dziś uważany jest za jeden z najlepszych filmów Mameta. Równie entuzjastycznie został przyjęty jego kolejny obraz "Fortuna kołem się toczy", który typowe dla twórcy motywy wpisywał jednak w zupełnie nowy, komediowy kontekst.

Wspaniałe przyjęcie i opinię jednego z najważniejszych obrazów drugiej połowy lat 80. "Fortuna kołem się toczy" zawdzięcza nie tylko świetnemu scenariuszowi, który David Mamet napisał razem z Shelem Silversteinem, scenarzystą i kompozytorem nominowanym do Oscara za piosenkę z filmu "Pocztówki znad krawędzi" (1990). Zachwyt krytyków wzbudzili również odtwórcy dwóch głównych ról: 80-letni wówczas Don Ameche, mistrz lekkich komedii pamiętany jako "Art" z obu części "Kokonu" Rona Howarda oraz Joe Mantegna, ceniony aktor drugiego planu i jeden z najbliższych przyjaciół Mameta. Na weneckim festiwalu obaj zostali nagrodzeni statuetką Volpi Cup dla najlepszych aktorów, reżyser natomiast ubiegał się o nagrodę Edgara Allana Poe, którą ostatecznie odebrał Errol Morris za znakomity dokument "The Thin Blue Line".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...