Ale kino+
alekino+
Film. Francuski łącznik 2

Francuski łącznik 2

French Connection II
film sensacyjny, USA, 1975, 119 min.
reżyseria: John Frankenheimer
obsada: Bernard Fresson, Fernando Rey, Gene Hackman
Premiera w Ale kino+: 29.04.2019 r.
343
Francuski łącznik 2
© Fox

W 1971 roku "Francuski łącznik" otwierał nową epokę w historii kina sensacyjnego. Cztery lata później obsypany Oscarami film doczekał się kontynuacji.

W pierwszej części "Francuskiego łącznika" policjanci Jimmy Doyle oraz Buddy Russo rozpracowywali szajkę, która zaangażowana była w międzynarodowy przemyt heroiny. Jednak kluczowa postać narkotykowej operacji, Alain Charnier, w ostatniej chwili ucieka. Jimmy Doyle (Gene Hackman) podejmuje za nim pogoń w nakręconym w 1975 roku "Francuskim łączniku 2". Akcja przenosi się z Nowego Jorku do Marsylii. Policjant uruchamia repertuar radykalnych metod śledczych, ale jest na obcym terenie, nie zna języka i w końcu wpada w ręce przestępców. Pokonany, upokorzony i siłą uzależniony przez gangsterów od heroiny, jest bliski klęski, ale podejmuje ostatnie wyzwanie i staje do finałowej rozprawy z nieuchwytnym Charnierem.

"Francuski łącznik" należał do filmów rozpoczynających dekadę lat 70. - jedną z najciekawszych w dziejach amerykańskiej kinematografii. Po rewolucji kulturalnej końca lat 60. i kryzysie Fabryki Snów, nadchodziło "New Hollywood" - realistyczne, nowoczesne, drapieżne kino, kręcone przez młodą generację reżyserów. "Nowe Hollywood" miało wyostrzony zmysł społecznej obserwacji i czerpało wiele z filmu dokumentalnego; dawne bajki dla dorosłych z Fabryki Snów zostały zastąpione obrazami, w których naczelną zasadą był autentyzm. Twarzami nowego kina byli tacy aktorzy jak Al Pacino, Jack Nicholson, Dustin Hoffman, Robert de Niro czy Gene Hackman, który we "Francuskim łączniku" zagrał główną, Oscarową rolę. Zmiany w tonie amerykańskich filmów nie ominęły kina akcji. Przeciwnie, w Nowym Hollywood granica między filmem artystycznym a kinem gatunkowym były nieostra. "Francuski łącznik" jest tego świetnym przykładem. To obraz zrealizowany w wyśrubowanym tempie i pełen napięcia; słynna scena pościgu samochodowego należy, obok kultowej sekwencji z "Bullitta", do najlepszych, jakie kiedykolwiek nakręcono. "Francuski łącznik" jest pierwszorzędną rozrywką, a jednocześnie, pod względem języka filmowego, dziełem imponująco nowoczesnym i innowacyjnym. William Friedkin, którego następnym projektem miał być równie głośny "Egzorcysta", dostał za reżyserię "Francuskiego łącznika" Oscara. Film zdobył także statuetki za najlepszą produkcję, scenariusz, montaż i rolę Hackmana. Był to wyjątkowy moment, w którym kino sensacyjne wznosiło się na wyżyny wybitnych kinematograficznych osiągnięć. John Frankenheimer, który w cztery lata po premierze filmu Friedkina, nakręcił "Francuskiego łącznika 2", dorównał poprzednikowi. Dwuczęściowa, gorączkowa i realistyczna opowieść o śledztwie Jimmy'ego Doyle'a to klaska kina sensacyjnego - i klasyka kina w ogóle.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...