Ale kino+
alekino+
Film. Francuski łącznik

Francuski łącznik

The French Connection
film sensacyjny, USA, 1971, 100 min.
reżyseria: William Friedkin
obsada: Gene Hackman, Roy Scheider, Tony Lo Bianco
Premiera w Ale kino+: 29.04.2019 r.
5.00
343
5 głosy | 20 miejsce w rankingu
Francuski łącznik
© Fox

Klasyka kina sensacyjnego. "Francuski łącznik" to oparta na faktach historia walki nowojorskich policjantów z międzynarodową siatką przemytników heroiny. W jednej z głównych ról nagrodzony Oscarem Gene Hackman.

Fabuła "Francuskiego łącznika" oparta jest na książce Robina Moore'a i Edwarda Keyesa, którzy opisali jedną z największych gangsterskich operacji w dziejach powojennej Ameryki - heroinowy szlak wiodący z Turcji, przez Marsylię, do Nowego Jorku. W przemyt zaangażowani byli mafijni bosowie ze Wschodniego Wybrzeża oraz zorganizowana przestępczość z Korsyki i południa Francji. W rozpracowaniu szajki wielką rolę odegrało dwóch nowojorskich detektywów, Eddie Egan i Sonny Grosso. W filmie wzorowane na nich postaci grają Gene Hackman i Roy Scheider . Głównymi bohaterami są Jimmy Doyle i Buddy Russo. To policjanci obsesyjnie oddani swojej pracy, brutalni, nierzadko działający na granicy prawa. Tropią przestępczy spisek, ale kluczowa postać narkotykowej operacji, Alain Charnier, w ostatniej chwili ucieka.

"Francuski łącznik" należy do filmów rozpoczynających dekadę lat 70. - jedną z najciekawszych w dziejach amerykańskiej kinematografii. Po rewolucji kulturalnej końca lat 60. i kryzysie Fabryki Snów, nadchodziło "New Hollywood" - realistyczne, nowoczesne, drapieżne kino, kręcone przez młodą generację reżyserów. "Nowe Hollywood" miało wyostrzony zmysł społecznej obserwacji i czerpało wiele z filmu dokumentalnego. Dawne bajki dla dorosłych z Fabryki Snów zostały zastąpione obrazami, w których naczelną zasadą był autentyzm. Twarzami nowego kina byli tacy aktorzy, jak Al Pacino, Jack Nicholson, Dustin Hoffman, Robert de Niro czy Gene Hackman, który we "Francuskim łączniku" zagrał główną, oscarową rolę. Zmiany w tonie amerykańskich filmów nie ominęły kina akcji. Przeciwnie, w "Nowym Hollywood" granica między filmem artystycznym a kinem gatunkowym były nieostra. "Francuski łącznik" jest tego świetnym przykładem. To obraz zrealizowany w wyśrubowanym tempie i pełen napięcia - słynna scena pościgu samochodowego należy, obok kultowej sekwencji z "Bullitta", do najlepszych, jakie kiedykolwiek nakręcono. "Francuski łącznik" jest pierwszorzędną rozrywką, a jednocześnie, pod względem języka filmowego, dziełem imponująco nowoczesnym i innowacyjnym. William Friedkin, którego następnym projektem miał być równie głośny "Egzorcysta", dostał za reżyserię "Francuskiego łącznika" Oscara. Film zdobył także statuetki za najlepszą produkcję, scenariusz, montaż i rolę Gene'a Hackmana. Był to wyjątkowy moment, w którym kino sensacyjne wznosiło się na wyżyny wybitnych kinematograficznych osiągnięć. John Frankenheimer, który w cztery lata po premierze filmu Friedkina, nakręcił "Francuskiego łącznika II", starał się dorównać poprzednikowi; dwuczęściowa, gorączkowa i realistyczna opowieść o śledztwie Jimmy Popeye'a Doyle'a to dziś klaska kina sensacyjnego.
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...