Ale kino+
alekino+
Film. FRANTIC

FRANTIC


film sensacyjny, Francja/USA, 1988, 120 min.
reżyseria: Roman Polański
obsada: Betty Buckley, Djiby Soumare, Emmanuelle Seigner, Harrison Ford
Premiera w Ale kino+: 11.03.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 17 miejsce w rankingu

Harrison Ford w kafkowskim thrillerze Romana Polańskiego gra zwykłego człowieka, który zostaje wrzucony w niezwykłą dla siebie sytuację. W drugoplanowej roli przyszła żona reżysera, Emmanuelle Seigner.

Amerykański kardiochirurg Richard Walker (Harrison Ford) przyjeżdża do Paryża na kongres lekarzy. Towarzyszy mu żona, Sondra (Betty Buckley). Para zatrzymuje się w luksusowym "Grand Hotelu", gdzie okazuje się, że nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności bagaż pani Walker został podmieniony na lotnisku. W hotelowym pokoju zmęczony Richard bierze prysznic, a kiedy wychodzi z łazienki, okazuje się, że Sondra zniknęła. Zdenerwowany lekarz wszczyna poszukiwania. Kiedy przekonuje się, że nikt nie widział jego żony, Richard zawiadamia policję i amerykańską ambasadę. Od urzędników słyszy sugestię, że być może żona uciekła z kochankiem, więc rozpoczyna poszukiwania na własną rękę. W walizce, którą Sondra przywiozła z lotniska, znajduje gipsową miniaturkę Statuy Wolności oraz numer telefonu tajemniczego Dede Martina (Böll Boyer). Cudem udaje mu się zdobyć jego adres, ale w mieszkaniu Dede znajduje już tylko... trupa. Przeszukując mieszkanie, natyka się jednak na młodą kobietę, Michelle (Emmanuelle Seigner). Ta wyjaśnia mu, że Dede został zamordowany przez ludzi, którym omyłkowo dostarczył bagaż Walkerów. Richard zaczyna rozumieć, że Sondra jest teraz zakładniczką w rękach tych, którym piekielnie zależy na zawartości podmienionej walizki.

Zrealizowany pod koniec lat 80. "Frantic", z magnetyczną muzyką Ennio Morricone i znakomitymi zdjęciami Polaka Witolda Sobocińskiego, miał być dla ROMANA POLAŃSKIEGO okazją do zabawy konwencjami czarnego kina. Reżyser chętnie cytował wielkiego Hitchcocka i siebie samego, ale podjął też próbę połączenia zasad budowy thrillera z kafkowską niemal atmosferą zagubienia człowieka w sytuacjach niejasnych, sprzecznych z jego życiem i logiką. Nie bez powodu jeden z amerykańskich krytyków pisał o postaci granej przez Harrisona Forda, że "przypomina wszystkich zwykłych ludzi, którym przytrafiają się niezwykłe rzeczy". Ford zresztą, prywatnie przyjaciel Polańskiego, długo przekonywał reżysera, aby zmienił tytuł filmu z "Frantic" (z ang. gorączkowy, nieprzytomny) na "Moderately Disturbed" czyli "dość niespokojny", ponieważ "w filmie nie ma ani jednej chaotycznej, rozgorączkowanej sceny". Polański jednak nie uległ, co na szczęście nie zepsuło jego przyjaźni z hollywoodzkim aktorem. To właśnie Ford przywiózł polskiemu reżyserowi do Paryża jego pierwszego Oscara za "Pianistę" - pięć miesięcy po wręczeniu nagrody. Polański nie mógł odebrać statuetki osobiście, ponieważ w Ameryce grozi mu aresztowanie za podejrzenie gwałtu na 13-latce. Z tego powodu Polański nie postawił nogi w USA, od kiedy wyjechał stamtąd w 1978 roku. Do dziś jednak nie zadomowił się we Francji, gdzie mieszka ze swoją żoną Emmanuelle Seigner (pobrali się rok po premierze filmu "Frantic") i dwójką ich dzieci. "W Paryżu zawsze coś przypomina ci, że jesteś cudzoziemcem. Jeśli źle zaparkujesz swój samochód, najważniejsze jest nie to, że stoi na chodniku i przeszkadza, ale to, że mówisz z akcentem" - narzekał podczas wywiadu.

"Frantic", który nie zdobył żadnej znaczącej nagrody, ale bardzo spodobał się publiczności, stał się też powodem sporu Polańskiego z jego wytwórnią. Producenci wymogli bowiem na twórcy skrócenie filmu o 15 minut i nagranie innego zakończenia. Mimo tych przymusowych zmian reżyser był ze swojego dzieła zadowolony. Na pytanie dziennikarzy, czy podoba mu się jego film, odpowiadał "Szczerze mówiąc, tak. Bardzo!".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...