Ale kino+
alekino+
Film. FUCKING AMAL

FUCKING AMAL


dramat, Dania/Szwecja, 1998, 89 min.
reżyseria: Lukas Moodysson
obsada: Alexandra Dahlstrom, Erica Carlson, Mathias Rust, Rebecka Liljeberg
Premiera w Ale kino+: 16.06.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 19 miejsce w rankingu
1
2

Na szwedzkiej prowincji dwie dorastające nastolatki rozpoczynają napiętnowany, homoerotyczny romans. Głośny debiut Lukasa Moodyssona, twórcy "Tylko razem" i "Liliji 4-ever".

Tytułowe Amal to małe, senne miasteczko w głębi Szwecji. Żyje tu grupa znudzonych nastolatków, marzących o wyrwaniu się do "prawdziwego" świata, grono pruderyjnych strażniczek moralności i cała rzesza grzęznących w rutynie, bezrefleksyjnych "typowych" Szwedów. W takim otoczeniu bóle dorastania znosi - nienajlepiej - piętnastoletnia Agnes (Rebecka Liljeberg), wariacko zakochana w o rok młodszej Elin (Alexandra Dahlström). Elin w szkole ma opinię "łatwej", choć nigdy jeszcze "tego" nie robiła. Dziewczyna niespodziewanie pojawia się wraz ze swoją siostrą na szesnastych urodzinach Agnes i tam - żeby sprawdzić wiarygodność plotek o homoseksualizmie jubilatki - prowokacyjnie ją całuje. Kiedy siostra Elin rozpowiada o tym ochoczo wszystkim w koło, nękana wyrzutami nastolatka wraca do Agnes, żeby ją przeprosić. Przeprosiny zamieniają się we wspólną noc, po której Elin zaczyna desperacko unikać Agnes.

Pełnometrażowy debiut śmiałego szwedzkiego reżysera, LUKASA MOODYSSONA kłopoty miał już na poziomie tytułu. W wielu krajach - m.in. w USA - film wszedł pod zmienionym tytułem (np. wygładzonym "Show me love" - "Pokaż mi miłość"). Plakaty reklamujące film również drukowano kilka razy, usuwając z nich niecenzuralne słowa. Do tego doszły jeszcze protesty władz prawdziwego Amal (choć zdjęcia do filmu kręcone były 110 km dalej, w Trollhättan), które bały się, że film zaszkodzi opinii miasteczka. Międzynarodowy sukces obrazu Moodyssona zmienił jednak ich nastawienie - dziś przy wjeździe do miasta stoi tablica z napisem "Valkommen till fucking Amal" czyli "Witajcie w piep... Amal", a do słynnej miejscowości wciąż ściąga wielu turystów.

Moodysson, już wcześniej zauważony za sprawą ciekawych krótkich metraży, dzięki "Fucking Amal" rozpoczął błyskotliwą karierę na najważniejszych filmowych festiwalach. Film zdobył dwie nagrody w Berlinie (w tym statuetkę Teddy dla filmów o tematyce homoseksualnej), triumfował również na Flanders International Film Festival i w Rotterdamie, a w Karlowych Warach otrzymał Don Kiszota, nagrodę publiczności i specjalną nagrodę jury. Dwa lata późniejszy film Moodyssona, "Tylko razem", ze znanym z komedii "Jak w niebie" Michaelem Nyqvistem, zdobył cztery nagrody w Gijón, nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej i Independent Spirit Award, nagrodę na Flanders International Film Festival, w Taos, Sztokholmie i Seattle. Dobrze przyjęto też poruszający problem handlu kobietami dramat "Lilija 4-ever" (nagroda FIPRESCI i CANAL+ Award w Sztokholmie), a pokazującą świat amatorskiej pornografii "Dziurę w sercu" (2004) uznano za obraz łamiący w kinie kolejne obyczajowe tabu. Mieszane uczucia wywołał natomiast film Moodyssona, oparty na monologu wewnętrznym, czarno-biały, eksperymentalny "Kontener", prezentowany w konkursie podczas ostatniego festiwalu Era Nowe Horyzonty. Kręcony m.in. na Transylwani i w Czarnobylu film to "spowiedź" nieatrakcyjnego mężczyzny, który czuje się uwięzioną w męskim ciele kobietą.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...