Ale kino+
alekino+
Film. Funny Games

Funny Games


thriller, USA/Francja/Wlk. Brytania, 2007, 107 min.
reżyseria: Michael Haneke
obsada: Boyd Gaines, Brady Corbet, Devon Gearhart, Michael Pitt, Naomi Watts, Siobhan Fallon, Tim Roth
Premiera w Ale kino+: 3.05.2017 r.
343
Funny Games

Anna (Naomi Watts), jej mąż George (Tim Roth) i dziesięcioletni syn Georgie (Devon Gearhart) udają się na krótki urlop w ustronną okolicę nad jeziorem. Zamieszkują w urokliwym domku. Niespodziewanie pojawia się tam Peter (Brady Corbet), młody, z pozoru sympatyczny człowiek.

Peter jest uprzejmy, a w jego zachowaniu nic niepokojącego. Kiedy więc on i jego kompan Paul (Michael Pitt) odkrywają prawdziwe intencje, jest już za późno. Nieoczekiwani przybysze okazują się niebezpiecznymi psychopatami, którzy dla sadystycznej przyjemności terroryzują rodzinę. Wyrachowani i wyzuci ze współczucia przez długie godziny znęcają się psychicznie i fizycznie nad ofiarami.

MICHAEL HANEKE, laureat Złotej Palmy w Cannes w 2009 roku za "Białą wstążkę", znany jako kontrowersyjny moralista, słynący z brutalnego zderzania widza z rzeczywistością opowiada historię o bestialsko torturowanej rodzinie nie po raz pierwszy. "Funny Games U.S." jest bowiem zrealizowanym w USA remake'iem filmu, którym austriacki reżyser wstrząsnął widownią w 1997. Film był jego najbardziej szokującym, ale i najczęściej komentowanym dziełem, choć nie wszystkich przekonało uzasadnienie autora, że krwawe sceny mają stanowić przyczynek do refleksji nad powszechną obecnością przemocy w mediach i rozrywce. Dziesięć lat po premierze reżyser stanął przed możliwością zrealizowania nowej wersji "Funny Games", nie zdecydował się jednak na żadne zmiany w scenariuszu. Co więcej, zadbał, aby nawet dom, stanowiący miejsce akcji odpowiadał proporcjom planu zdjęciowego pierwowzoru. Jest to w zasadzie identyczny film, bo nie tylko akcja i postaci zostały dokładnie powtórzone, ale także ujęcia, a nawet ustawienia kamery. Znalazłszy się ponownie w ogniu krytyki, Haneke raz jeszcze uzasadniał, że pozbawione upiększenia, przemilczeń i niedomówień zobrazowanie przemocy pozwala widzowi uświadomić sobie jego własny do niej stosunek.

"Funny Games U.S." miało w założeniu porażać surową siłą wyrazu i ten zamiar udało się zrealizować. "Czy film może jednocześnie trzymać w napięciu i budzić niesmak?" - pytał w recenzji w "Entertainment Weekly" krytyk Owen Gleiberman. "W groteskowo sadystycznym, przerażającym thrillerze "Funny Games U.S." Michael Haneke umieszcza bohaterów, a wraz z nimi także i widownię, w prawdziwym uścisku imadła (...). Film zdaje się mieć wielu protoplastów - od ironicznie okrutnej "Mechanicznej pomarańczy", poprzez pełnych napięcia "Nędznych psów" Peckinpaha, aż po ukazującą okrutną grę "Matnię", czyli klasyk Romana Polańskiego z 1966 roku. Haneke, podobnie jak Gaspar Noé w "Nieodwracalnych" działa jednak w bardziej ekstremalny sposób. I choć udaje się w stronę skrajności, nie można zaprzeczyć, że funduje nam wyjątkowo intrygujący obraz".

Mówiąc o tym niełatwym, przeznaczonym dla wyrobionego widza filmie, nie należy zapominać o aktorach, których wiarygodne kreacje nadają produkcji dodatkowego dramatyzmu. W głównych rolach zobaczyć można Naomi Watts ("Mullholland Drive", "Ring", nominacja do Oscara za rolę w "21 gramów"), Tima Rotha ("Wściekłe psy", "Pulp Fiction", "Cztery pokoje", nominacja do Oscara za rolę w "Rob Royu"), Brady'ego Corbeta ("Zły dotyk", serial "24 godziny") i Michaela Pitta ("Śmiertelna wyliczanka", "Osada", "Jedwab").
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...