Ale kino+
alekino+
Film. G.I. Jane

G.I. Jane


film akcji, USA, 1997, 125 min.
reżyseria: Ridley Scott
obsada: Anne Bancroft, Demi Moore, Viggo Mortensen
Premiera w Ale kino+: 6.07.2013 r.
343
G.I. Jane

"Przypływy i odpływy Atlantyku, ruchy kontynentów i zaćmienie słońca, to tylko niektóre z rzeczy, które kontroluję" - mówi dowódca szkolenia, na które porucznik Jordan O'Neill, grana przez Demi Moore, trafia jako jedyna kobieta. W filmie Ridleya Scotta wystąpili również Viggo Mortensen i Anne Bancroft.

Podczas przesłuchania komisji do spraw statusu kobiet w amerykańskiej marynarce senator Lillian DeHaven (Anne Bancroft) zarzuca oficerowi Hayesowi seksizm i grozi utratą szans na wysokie stanowisko. Kompromis zostaje zawarty w zaciszu gabinetów - kobiety zostaną dopuszczone do wszystkich stanowisk w marynarce, o ile zdołają dorównać mężczyznom w testach sprawnościowych i przejść identyczne szkolenia. Na testowe szkolenie zostaje wybrana triatlonistka i topografka, porucznik Jordan O'Neill (Demi Moore). Trafia do ośrodka szkolącego elitę amerykańskich żołnierzy, gdzie treningi prowadzi bezlitosny John James Urgayle (Viggo Mortensen).

Kariera RIDLEYA SCOTTA to właściwie temat na film: po kilku próbach z telewizją reżyserowi udaje się wreszcie spróbować sił na dużym ekranie. W 1977 roku prezentuje "Pojedynek" na podstawie powieści Josepha Conrada i zdobywa od razu nominację do BAFTY, Złotej Palmy oraz canneńską nagrodę za debiut. W ciągu kolejnych pięciu lat do kin wchodzą "Obcy - 8. pasażer Nostromo" oraz "Łowca androidów", filmy, które nie tylko otworzyły nowy rozdział w historii kina, ale mimo upływu czasu wciąż pozostają fascynującymi dziełami.

"G. I. Jane" to kolejny po "Obcym" (perfekcyjna Sigourney Weaver) oraz "Thelmie i Loiuse" (Susan Sarandon i Geena Davis) film Ridleya Scotta, w którym w centrum zdarzeń jest kobieta. Rolę porucznik O'Neill zaproponowano Demi Moore, której popularność przyniósł film "Uwierz w ducha" z 1990 roku.

Świetną rolę skrajnie wymagającego dowódcy Urgayle'a zagrał Viggo Mortensen. Światową sławę zdobył rolą w "Historii przemocy" Davida Cronenberga oraz kreacją Aragorna w zekranizowanej przez Petera Jacksona trylogii J.R.R. Tolkiena "Władca pierścieni". W rolę twardej senator DeHaven wcieliła się Anne Bancroft, pani Robinson z kultowego "Absolwenta" Mike'a Nicholsa.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...