Ale kino+
alekino+
Film. GADJO DILO

GADJO DILO


komediodramat, Rumunia/Francja, 1997, 97 min.
reżyseria: Tony Gatlif
obsada: Izidor Serban, Ovidiu Balan, Romain Duris, Rona Hartner
Premiera w Ale kino+: 27.05.2006 r.
4.00
343
4 głosy | 489 miejsce w rankingu
1
2

Młody Francuz zafascynowany tradycją Romów dołącza do ich cygańskiego osiedla w Rumunii.

TONY GATLIF, twórca nagrodzonego w Cannes głośnego obrazu "Exils" (2004), to - obok Emira Kusturicy - jeden z najbardziej zafascynowanych tradycją cygańską reżyserów. Jest reżyserem, scenarzystą, aktorem, a także cenionym kompozytorem i choć nosi obywatelstwo francuskie, w większym stopniu utożsamia się ze swoimi przodkami, którymi byli algierscy Cyganie (o poszukiwaniu algierskich korzeni twórca opowiada m.in. w "Exils"). "Gadjo dilo" (z romskiego "odmieniec, obcy") to ostatnia część cygańskiej trylogii, którą Gatlif otworzył w 1983 roku obrazem "Les Princes" (Grand Prix Special des Amériques na festiwalu w Montréalu). Kolejna część cyklu "Latcho Drom" (1993) zebrała laury w Montréalu i na rozdaniu National Society of Film Critics, a w Cannes zwyciężyła w prestiżowej sekcji Un Certain Regard.

Głównym bohaterem "Gadjo dilo" - tytułowym odmieńcem w społeczności rumuńskich Cyganów - jest Paryżanin Stéphane (Romain Duris), którego ojciec etnograf zaraził miłością do cygańskiej muzyki. Stéphane w poszukiwaniu ludowej pieśniarki Nory Luca przemierza równiny Rumunii i w końcu trafia do komuny Cyganów, na której czele stoi Isidor (Izidor Serban). Francuz zaprzyjaźnia się z Romami i wkrótce - mimo różnicy tradycji i bariery językowej - staje się ich ulubieńcem. Głębsze uczucie kiełkuje też między nim a jego przewodniczką Sabiną (Rona Hartner), która dla cygańskiego życia porzuciła mieszczańską Belgię. Mit wolnych i szczęśliwych Cyganów burzy jednak powrót z więzienia młodego Roma, który szuka zemsty na swoim wrogu. Do magicznego świata, którym fascynuje się Stéphane, brutalnie wkrada się śmierć.

Główną rolę w obsypanym nagrodami filmie Gatlifa (m.in. Cezar za najlepszą muzykę, Srebrny Leopard w Locarno, laury w Montréalu, Paryżu, Sao Paulo i Tromso) zagrał jeden z najpopularniejszych obecnie francuskich aktorów Romain Duris ("Exils", "Arsene Lupin", "W rytmie serca"). Duris do filmu trafił przypadkiem - reżyser Cédric Klapish zauważył go pod szkołą średnią w Paryżu i zaangażował do swojego filmu "Młodzi groźni" (1994). Rolę Xaviera, bohatera komedii romantycznej "Smak życia" i jej sequelu "Smak życia 2", Klapish napisał już specjalnie dla niego - było to o tyle istotne, że Xavier pełnił w tych obrazach funkcję alter ego twórcy. Występ w "Gadjo dilo" przyniósł młodemu aktorowi pierwszą z trzech nominacji do Cezara, natomiast za jego najważniejszą do tej pory kreację uważana jest rola w "W rytmie serca" (2005) Jacquesa Audiarda (nominacje do Cezara i Europejskiej Nagrody Filmowej), gdzie Duris zagrał upadłego bandytę, który pod wpływem gry na pianinie odkrywa w brutalnym świecie nowe wartości.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...