Ale kino+
alekino+
Film. ...GDZIEKOLWIEK JESTEŚ PANIE PREZYDENCIE...

...GDZIEKOLWIEK JESTEŚ PANIE PREZYDENCIE...


film wojenny, Polska, 1978, 86 min.
reżyseria: Andrzej Trzos-Rastawiecki
obsada: Henryk Czyż, Jack Recknitz, Tadeusz Łomnicki, Wanda Elbińska
Premiera w Ale kino+: 6.12.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 406 miejsce w rankingu
...GDZIEKOLWIEK JESTEŚ PANIE PREZYDENCIE...

Paradokumentalny obraz Warszawy i jej nieustraszonego prezydenta, majora Stefana Starzyńskiego w dramatycznych dniach wrześniowej obrony. Film zdobył Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Gdańsku a Tadeusz Lubelski w swojej "Historii kina polskiego" uznał go "najpiękniejszym obrazem o polskim Wrześniu".

Rok 1934, II Rzeczpospolita Polska. Stefan Starzyński (Tadeusz Łomnicki), od najmłodszych lat zaangażowany w pracę społeczną, potem także w politykę i walkę z korupcją, mianowany zostaje komisarycznym prezydentem Warszawy. Doświadczony i pełen inicjatywy zabiera się do porządkowania ustroju stolicy i zarządzania miastem. Fotel prezydencki zajmuje do wyborów w roku 1938 i, choć nie zyskuje w nich wymaganej większości głosów radnych warszawskich, zostaje powołany przez ministra spraw wewnętrznych na stanowisko prezydenta miasta. Starzyński staje się żywą legendą i bohaterem mieszkańców Warszawy, gdy od pierwszego dnia II wojny światowej sprawnie i z poświęceniem organizuje życie w bombardowanym mieście i inicjuje jego obronę cywilną. Poprzez codzienne przemówienia radiowe prezydent Starzyński podtrzymuje Warszawiaków na duchu i przekonuje o sile drzemiącej w ludziach. W targanym walkami mieście brakuje lekarstw, prądu i wody. Z Warszawy wyjeżdżają pospiesznie przedstawiciele obcych placówek dyplomatycznych i politycy, ale nie Starzyński. Pod koniec września Rada Wojenna podejmuje decyzję o kapitulacji miasta. Prezydent decyduje się jednak zostać w stolicy.

"Staraliśmy się stwarzać sceny nie wierne rzeczywistości, będące jednak prawdopodobnymi. Z panem Terleckim pisaliśmy scenariusz o człowieku, którego wielu ludzi pamięta do dziś. Możliwości dramatyzowania postaci były więc dość ograniczone." - wyjaśniał przed laty na łamach "Kina" ANDRZEJ TRZOS-RASTAWIECKI. W "...gdziekolwiek jesteś Panie Prezydencie..." reżyser chętnie sięga po swoje dokumentalne doświadczenie. Użyte zostały niewykorzystane przedtem materiały dokumentalne autorstwa naocznego świadka bohaterskiej obrony Warszawy, amerykańskiego reportera Juliena Bryana. W podobnym tonie utrzymane są wyróżnione w Gdańsku, stylizowane na stare kroniki zdjęcia Zygmunta Samosiuka. Stefan Starzyński w interpretacji Tadeusza Łomnickiego jawi się jako wyciszony, skromny urzędnik, do ostatniej chwili godnie sprawujący urzędową funkcję.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...