Ale kino+
alekino+
Film. GENIALNY KLAN

GENIALNY KLAN

The Royal Tenenbaums
komedia, USA, 2001, 105 min.
reżyseria: Wes Anderson
obsada: Anjelica Huston, Ben Stiller, Gene Hackman, Gwyneth Paltrow, Luke Wilson
Premiera w Ale kino+: 27.04.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 470 miejsce w rankingu
GENIALNY KLAN

Reżyser Wes Anderson to oryginalny artysta, którego się nie lubi, lecz kocha. Aby przekonać się za co, wystarczy obejrzeć zabawny, melancholijny, szalony, jedyny w swoim rodzaju "Genialny klan", w którego obsadzie występują największe hollywoodzkie gwiazdy.

Tytułowy "Genialny klan" to ekscentryczna rodzina Tenenbaumów. Głową rodu jest Royal Tenenbaum (rewelacyjny Gene Hackman). "Królewskie" imię mówi samo za siebie. Royal to bujna i barwna postać - a przy tym mitoman, bon vivant i lekkoduch. Jego żona Etheline (Anjelica Huston) wypędza go w końcu z domu, aby móc w spokoju wychować trójkę ich dzieci. Nie jest to zwykłe rodzeństwo. Chas (Ben Stiller), adoptowana Margot (Gwyneth Paltrow) oraz Richie (Luke Wilson) to cudowne dzieci. Margot w wieku 9 lat napisała sztukę teatralną, za którą zdobyła 50 000 dolarów. Chas był w dzieciństwie geniuszem matematycznym z nieprzeciętną smykałką do interesów. Richie to rzadkiej klasy talent tenisowy. Jako dorośli, wszyscy przeżywają jednak poważne kryzysy emocjonalne i osobowościowe. Richie, który przeszedł załamanie nerwowe, podróżuje po świecie uciekając przed samym sobą i skrycie podkochuje się w swojej przyrodniej siostrze Margot. Znerwicowany Chas stał się nadopiekuńczy wobec swoich dzieci. Margot wyszła za neurologa, przed którym ukrywa swój nałóg nikotynowy. I właśnie ten kryzysowy moment w życiu młodych Tenenbaumów wybiera ich ojciec, aby powrócić na łono rodziny po blisko 20-letniej nieobecności. Royal Tenenbaum został właśnie wyrzucony z hotelu, w którym mieszkał od dwóch dekad ze swoim sługą Pagodą (Kumar Pallana). Jednocześnie dowiaduje się, że jego była żona myśli o powtórnym małżeństwie. Aby pokrzyżować te plany, Royal posługuje się kłamstwem: symuluje raka żołądka i ogłasza, że niedługo umrze. Poruszona Etheline przyjmuje go do domu i zwołuje dzieci. To rodzinne zjednoczenie po latach skomplikuje jeszcze bardziej i tak zwariowane życie bohaterów.

Poetyckie, ekstrawaganckie, nasycone melancholijnym humorem, tragikomiczne filmy WESA ANDERSONA to propozycja jedyna w swoim rodzaju. Ma ona wielu fanów. Są wśród nich zarówno figury takiego formatu, jak Martin Scorsese, jak i grupa wiernych przyjaciół i współpracowników - dość, by wymienić Billa Murraya, Anjelicę Huston czy braci Owena i Luke'a Wilsonów, nie wspominając o oddanej publiczności.

Anderson jest klasycznym filmowym autorem, obecnym w swoim dziele na każdym etapie tworzenia filmu, od scenariusza, przez produkcję, po montaż. Jego znakiem firmowym stały się opowieści o skomplikowanych relacjach rodzinnych w zwariowanych familiach. Po "Genialnym klanie" reżyser powracał do tego tematu m.in. w "Podwodnym życiu ze Steve'em Zissou" i w "Pociągu do Darjeeling". Innym charakterystycznym rysem kina Andersona jest umiejętność tworzenia niezwykłych postaci, za każdym razem kreowanych przez gwiazdy, które lubią pracować z autorem "Genialnego klanu", pomimo tego, że jego filmy są dalekie od głównego nurtu komercyjnego kina hollywoodzkiego. W "Genialnym klanie" jest wszystko, co u Andersona najlepsze: fenomenalni aktorzy, niebanalny scenariusz, wyrafinowany humor, wspaniale zestawiona ścieżka dźwiękowa. Taki film nie mógł oczywiście ujść uwadze krytyków. Anderson, wspólnie ze swoim przyjacielem i stałym współpracownikiem, aktorem Owenem Wilsonem, otrzymał nominację do Oscara za scenariusz, a genialny Gene Hackman za rolę Royala Tenenbauma nominowany był do Złotego Globu.

CIEKAWOSTKI:

Wes Anderson przyznał, że role Royala i Etheline Tenenbaum napisał specjalnie dla Gene'a Hackmana i Anjelicy Huston.

Danny Glover, Luke Wilson i Owen Wilson, by móc zagrać w filmie Andersona, odrzucili role w "Ocean's Eleven".

Postać Etheline Tenenbaum jest luźno oparta na postaci matki samego reżysera, która po rozwodzie z ojcem Wesa została archeologiem.

Ukazana w filmie dłoń z kulką śrutu między kostkami w rzeczywistości nie należy do Bena Stillera, ale do Andrew Wilsona - brata Owena i Luke'a. Gdy byli dziećmi, Owen strzelił do Andrew z wiatrówki i pocisk utkwił mu między kostkami palców.

Przez cały film bohaterowie noszą te same ubrania (bądź ich drobne wariacje). Sama garderoba pochodzi z lat 70. Zabieg był jak najbardziej zamierzony. Sprawił bowiem, że rodzina Tenenbaumów uwięziona została w erze, w której odnosiła największe sukcesy i utknęła w miejscu, podczas gdy wszystko wokół ruszyło do przodu.

Film znalazł się na liście 50 filmów, które trzeba zobaczyć przed śmiercią, ogłoszonym w 2006 roku przez brytyjską telewizję Channel 4.

Ostatnia scena filmu została nakręcona w zwolnionym tempie, co jest znakiem firmowym reżysera. Podobnie zakończyły się także pozostałe filmy Wesa Andersona - "Bottle Rocket" i "Rushmore".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...