Ale kino+
alekino+
Film. GHOST WORLD

GHOST WORLD


komediodramat, USA/Wlk. Brytania/Niemcy, 2001, 111 min.
reżyseria: Terry Zwigoff
obsada: Brad Renfro, Scarlett Johansson, Steve Buscemi, Thora Birch
Premiera w Ale kino+: 2.12.2006 r.
2.00
343
2 głosy | 606 miejsce w rankingu

Obsypany nagrodami debiut reżysera "Złego Mikołaja". Szkoła dorastania dwóch cynicznych nastolatek, które na kartach swojego kultowego komiksu stworzył Daniel Clowes.

Choć wielbicielom komiksów Daniel Clowes, autor "Ghost World", znany jest od dawna, szeroka publiczność usłyszała o nim dopiero po ekranizacji tego komiksu przez Terry'ego Zwigoffa, reżysera dobrze przyjętego "Złego Mikołaja" z Billym Bobem Thorntonem w roli głównej. Clowes zresztą nigdy o swoją popularność nie zabiegał: "Bycie uznanym twórcą komiksów to podobny splendor jak tytuł mistrza badmintona" - stwierdził nawet w jednym z wywiadów. Wielokrotny laureat nagród Harvey i Eisner, nominowany do Oscara za scenariusz do filmowej wersji "Ghost World", słynie z indywidualizmu. Zaliczany do drugiego pokolenia amerykańskich niezależnych twórców komiksów uparcie podkreśla, że największą grupą, do której należy, jest on sam. Pod tym względem wyraźnie przypomina Enid Coleslaw, główną bohaterkę "Ghost World", którą uważa się za alter ego pisarza - wskazuje już na to imię i nazwisko dziewczyny: anagram słów "Daniel Clowes".

Dwie nierozłączne przyjaciółki, outsiderki Enid (Thora Birch) i Rebecca (Scarlett Johansson), nie potrafią zaaklimatyzować się w społeczności, w której przyszło im żyć. Dziewczyny właśnie skończyły szkolę średnią i wydaje im się, że świat stoi przed nimi otworem. Postanawiają wyrwać się z rodzinnych domów i razem wynająć mieszkanie. Żeby się utrzymać, podejmują pracę, a Enid dodatkowo uczęszcza na letni kurs sztuki, co jest dla niej warunkiem otrzymania szkolnego dyplomu. Kiedy z powodu swojego trudnego charakteru Enid traci pracę, przyjaciółki postanawiają zrobić głupi żart Seymourowi (Steve Buscemi), równie wyobcowanemu jak one kolekcjonerowi płyt winylowych. W Seymourze Enid dostrzega jednak swoją pokrewną duszę. Przyjaźń ze starszym mężczyzną pozwoli jej zrozumieć, gdzie jest jej miejsce na ziemi i na czym naprawdę polega dorosłość, której tak bardzo pragnie.

"Ghost World" to pełnometrażowy debiut TERRY'EGO ZWIGOFFA, który wcześniej dał się poznać jako świetny dokumentalista. Jego biograficzny dokument "Crumb" (1994), opowiadający o Robercie Crumbie, głośnym, słynącym z prowokacji i anty-akademickiego stylu rysowniku komiksów, otrzymał m.in. główną nagrodę na festiwalu w Sundance oraz nagrody w Seattle, Nowym Jorku, Los Angeles i Bostonie. Olśniewający sukces "Crumba" sprawił, że Zwigoffem zainteresowali się hollywoodzcy producenci, jednak w przeciwieństwie do wielu niezależnych twórców nagradzanych w Sundance, reżyser odmówił współpracy z Fabryką Marzeń. Odrzucił m.in. propozycję reżyserowania "Przekleństw niewinności", które ostatecznie zrealizowała w 1999 roku Sofia Coppola. Z powodu swojej niechęci do wielkich wytwórni i korporacji Zwigoff na możliwość fabularnego debiutu czekał aż pięć lat. Opłacało się - "Ghost World", oprócz nominacji do Oscara za scenariusz, otrzymał m.in. specjalną nagrodę na festiwalu w Deauville, nagrodę za najlepszy scenariusz na Independent Spirit Awards oraz nagrodę jury ekumenicznego w Karlowych Warach. Znakomite recenzje zebrały też dwie główne aktorki. Thora Birch, która dwa lata wcześniej olśniła rolą w "American Beauty", za rolę Enid (za którą otrzymała gażę wysokości... 20 funtów) zdobyła nominację do Złotego Globu oraz nagrody w Toronto, Deauville, San Diego i Seattle, natomiast Scarlett Johansson, wtedy jeszcze przed sukcesem "Między słowami" (2003) Coppoli, za drugoplanową rolę Rebecki odebrała Chlotrudis Award i nagrodę aktorską w Toronto.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...