Ale kino+
PLATFORMA 45
Film. Girlhood

Girlhood

Bande de filles
dramat, Francja, 2014, 113 min.
reżyseria: Céline Sciamma
obsada: Assa Sylla, Karidja Touré, Lindsay Karamoh
Premiera w Ale kino+: 14.05.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 73 miejsce w rankingu
Girlhood

Nastolatkowie i ich zamknięty przed dorosłymi świat. "Girlhood" to francuski dramat o 16-letniej Marieme szukającej akceptacji w gangu dziewczyn. Film był nominowany do Cezara 2015 w czterech kategoriach, w tym za reżyserię i najlepszą obiecującą aktorkę (rewelacyjna Karidja Touré). Obraz będzie przyczynkiem do dyskusji o tzw. "coming-of-age movies", czyli filmach o nastolatkach wchodzących w dorosłość.

Ubogie paryskie przedmieścia. 16-letnia Marieme (Karidja Touré) nie dostała się do państwowego liceum. Jedyną szansą na dalszą edukację pozostaje jej więc zawodówka. Bez wsparcia ze strony najbliższych, bez perspektyw na przyszłość, Marieme poszukuje własnej drogi życiowej. Tak poznaje grupę trzech wyjątkowo wyzwolonych rówieśniczek, które postanawiają "zaopiekować się" nową koleżanką. Marieme przyłącza się do ich gangu, przybiera nowe imię "Vic", zmienia sposób ubierania i rezygnuje ze szkoły. Liczy, że w nowym środowisku wreszcie będzie coś znaczyć i poczuje smak upragnionej wolności i namiastkę dorosłości.

"Girlhood" to przejmujący obraz poszukiwania własnej drogi i tożsamości przez nastolatkę mieszkającą na ubogich przedmieściach Paryża. Film wyreżyserowała CÉLINE SCIAMMA, artystka wyjątkowo wrażliwa na problemy młodzieży i tematykę związaną z dojrzewaniem. Jej debiutanckie "Lilie wodne" o miłości dwóch nastolatek walczyły o Złotą Kamerę na festiwalu w Cannes w 2007 roku, zaś "Chłopczyca" (Tomboy) otrzymała Teddy Jury Award na festiwalu w Berlinie w 2011 roku.

Najnowszy projekt reżyserki, "Girlhood", to również opowieść rozgrywająca się w kręgu młodzieży. Film poraża autentycznością, pełnokrwistymi dialogami i bezpretensjonalnością. Wielka w tym zasługa nastoletnich aktorek, które wcieliły się w główne bohaterki. Na uwagę zasługuje przede wszystkim rewelacyjna Karidja Touré, czyli filmowa Marieme. Za swoją rolę otrzymała nominację do Cezara 2015 w kategorii "najbardziej obiecująca aktorka". Oprócz tego "Girlhood" był nominowany w trzech innych kategoriach do tej nagrody, m.in. za reżyserię.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Dzieci - Girlhood (materiał wideo 12:26 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Dzieci

SERIALE

Platforma 45

Jedna ekipa i jeden zabójca. Na dwa dni przed Bożym Narodzeniem, Andrea...


Detektyw Staffe. Mroczne zbrodnie

Detektyw Will Wagstaffe próbuje rozwikłać sprawę brutalnych morderstw. Ktoś...


Co kryje prawda

Serial powstały z inicjatywy Leifa GW Perssona, najbardziej rozpoznawalnego...


Grzechy przeszłości

Historia trzech sióstr, opiekujących się ukochanym ojcem w walijskim serialu kryminalnym.