Ale kino+
alekino+
Film. GLADIATOR

GLADIATOR


dramat kostiumowy, Wlk. Bryt/USA, 2000
reżyseria: Ridley Scott
obsada: Joaquin Phoenix, Russell Crowe
Premiera w Ale kino+: 25.12.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 37 miejsce w rankingu
GLADIATOR

Nagrodzone 5 Oscarami widowisko w reżyserii Ridleya Scotta, który wskrzesił na ekranie starożytny Rzym. W roli tytułowej - zdobywca Oscara Russell Crowe.

Akcja filmu osadzona jest w czasach potęgi starożytnego Rzymu - w II wieku naszej ery, w epoce panowania Marka Aureliusza. Jednym z najbardziej zaufanych współpracowników cesarza-filozofa jest szlachetny generał Maximus (Russell Crowe), wódz wsławiony wieloma zwycięstwami nad barbarzyńcami. Mądry władca pragnie, aby po jego śmierci Rzym znów stał się republiką. Strażnikiem swojego testamentu chce uczynić właśnie ulubionego generała. Taki scenariusz jest jednak nie po myśli Kommodusa (Joaquin Phoenix), zdeprawowanego i okrutnego syna Marka Aureliusza. Młody następca tronu morduje ojca, karze zgładzić także Maximusa i jego rodzinę. Generałowi cudem udaje się ujść z życiem z zamachu. Osamotniony, ścigany i zdruzgotany stratą bliskich, wpada w ręce handlarzy niewolników, którzy zmuszają go do walk na arenie. Maximus jest wyborowym wojownikiem i zdobywa sławę jako niepokonany gladiator, wkrótce trafia na areny Wiecznego Miasta. W ten sposób bohater znów staje twarzą w twarz ze znienawidzonym Kommodusem.

"Gladiator" nawiązuje do gatunku kostiumowych "gigantów historycznych", które święciły triumfy w Hollywood lat 60. Ridley Scott, reżyser takich filmów, jak "Obcy - 8 pasażer Nostromo" czy "Łowca androidów", ożywił starożytny Rzym. Wykorzystał przy tym zarówno tradycyjne środki - tysiące statystów, wspaniałe dekoracje - jak i nowoczesną choreografię scen walki oraz cyfrowe efekty specjalne, za sprawą których historyczne realia wyglądają sugestywnie, jak nigdy dotąd. W tej efektownej scenerii Ridley Scott umieścił przemawiającą do emocji historię krzywdy, zemsty i walki szlachetnej jednostki z potężnym złem. Reszty dokonało doświadczenie reżysera w realizacji sekwencji akcji oraz Russell Crowe, który bezbłędnie odnalazł się w roli filmowego herosa z wrażliwą duszą. "Gladiator" to film w swoim gatunku pod każdym względem doskonały. Oszałamiający międzynarodowy sukces tego widowiska pociągnął za sobą falę naśladowców - dość, by wymienić takie produkcje, jak "Troja", "Król Artur" czy "300".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...