Ale kino+
35 dni
Film. GŁĘBOKA CZERWIEŃ

GŁĘBOKA CZERWIEŃ

Profondo Rosso
horror, Włochy, 1975, 126 min.
reżyseria: Dario Argento
obsada: Clara Calamai, Daria Nicolodi, David Hemmings, Glauco Mauri
Premiera w Ale kino+: 31.10.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 51 miejsce w rankingu
1
2

"Głęboka czerwień" zapewniła Dario Argento międzynarodowy rozgłos. Ten film można oglądać jako makabryczną odpowiedź na "Powiększenie" Antonioniego, hołd dla Hitchcocka i jego "Psychozy", a przede wszystkim jako arcydzieło reżysera, który straszenie widza podnosił do rangi sztuki.

Bohaterem "Głębokiej czerwieni" jest Marcus Daly (David Hemmings), pracujący we Włoszech brytyjski muzyk. Postać ta przypomina bohaterów filmów Hitchocka. Marcus to zwykły człowiek, który znalazł się w niewłaściwym miejscu i czasie; przypadek wciąga go w wir niezrozumiałych i przerażających zdarzeń. Groza zaczyna się od zjazdu mediów, jasnowidzów i parapsychologów. Jedna z uczestniczek kongresu, obdarzona telepatycznymi zdolnościami Helga Ulmann (Macha Meril), przeczuwa, że grozi jej tajemniczy morderca. Kobieta nie myli się i wkrótce zostaje w okrutny sposób pozbawiona życia przez nieznanego sprawcę. Marcus jest przypadkowym świadkiem zbrodni. Wydaje mu się, że mógł widzieć coś, co okaże się kluczem do rozwiązania zagadki tożsamości zabójcy. Muzyk nie potrafi oprzeć się pokusie rozpoczęcia prywatnego śledztwa. Oczywiście skutki tej decyzji będą opłakane: bohater stanie się najpierw głównym podejrzanym w sprawie, a następnie celem ściganym przez demonicznego mordercę.

"Głęboka czerwień" to jeden z najbardziej udanych filmów DARIO ARGENTO i zarazem najlepszych przykładów "giallo". Argento jak zwykle porusza się w poetyce kina klasy "B" i nie szczędzi widzowi brutalnych scen przemocy, ale prawdziwa groza budowana jest w tym filmie za pomocą niesamowitej atmosfery i psychoanalitycznych podtekstów. Włoski reżyser gra na emocjach widza niczym wirtuoz: każe nam patrzeć oczyma mordercy, myli tropy, pracowicie buduje napięcie, gra na nerwach i szokuje. Przy okazji składa głęboki ukłon w stronę Alfreda Hitchcocka, a zwłaszcza jego "Psychozy". Nawiązuje także do innego mistrza kina, swojego rodaka Michelangelo Antonioniego. Główną rolę powierzył brytyjskiemu aktorowi Davidowi Hemmingsowi, który w "Powiększeniu" Antonioniego grał fotografa, usiłującego rozwiązać zagadkę morderstwa. W "Głębokiej czerwieni" Hemmings znów prowadzi prywatne śledztwo. Niektórzy krytycy interpretowali ten film jako dialog z "Powiększeniem", toczący się jednak w gotyckim, niesamowitym i groźnym świecie kina Dario Argento.

KOMENTARZE - ARCHIWUM

#roue
Poznań
31.10.2008 20:58
CYTUJ

A zauważył ktoś, że kiedy Marcus Daly idzie korytarzem mieszkania telepatki, tuzż po jej morderstwie, mija obrazy to przez moment we wnece mija chyba lustro w którym widac chyba twarz kobiety(?). Potem mu brakuje jakiegoś obrazu.

Może to własnie tego? Moze tam własnie widzimy morderce? Jakoś musiał sie minąc z mordercą.

Film jeszcze trwa wiec oglądam dalej :)


Andromacha

Autostopowicz
postów: 40
31.10.2008 21:27
CYTUJ

Dokładnie, to twarz mordercy, a raczej morderczyni. Nie mam słó, zeby opisac genialność tego filmu i innych filmó Dario Argento. Zresztą pisałam już o tym na forum :)

#videodrome
olsztyn
31.10.2008 22:37
CYTUJ

Znakomity filmy, znakomity wieczór - dzięki!

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Safe House 2

Safe House 2

2. sezon czteroodcinkowego brytyjskiego serialu kryminalnego.


35 dni

35 dni

Serial kryminalny, w którym widzowie wcielają się w rolę detektywa.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.