Ale kino+
alekino+
Film. GŁOSY

GŁOSY

Some Voices
komediodramat, Wlk. Brytania, 2000, 101 min.
reżyseria: Simon Cellan Jones
obsada: Daniel Craig, David Morrissey, Julie Graham, Kelly MacDonald
Premiera w Ale kino+: 13.07.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 321 miejsce w rankingu

Znakomity Daniel Craig w roli zakochanego schizofrenika w adaptacji wielokrotnie nagradzanej sztuki Joe Penhalla, pokazującej jak wspólne dramaty mogą na nowo połaczyć rodzinę.

Ray (Daniel Craig) wychodzi ze szpitala psychiatrycznego, gdzie leczył się z powodu schizofrenii. Trafia pod opiekę swojego brata, Pete'a (David Morrissey), który do tej pory martwił się głównie o obroty prowadzonej przez siebie rodzinnej restauracji. Ray, pogodny i pełen ciepła, wprowadza w życie brata sporo zamętu, zmusza go do odpowiedzialności (Ray musi cały czas brać lekarstwa), ale też daje mu coś, czego dawno nie doświadczał: poczucie rodzinnych więzów i braterskiej miłości. Wszystko jednak zmienia się, kiedy Ray poznaje Laurę (Kelly Macdonald), nieszczęśliwą dziewczynę z Glasgow, która ma za sobą pełne przemocy i upokorzeń małżeństwo. Gdy Ray zakochuje się w niej, przestaje brać leki, a to uruchamia spiralę zależności. Wkrótce sytuacja wymyka się spod kontroli obu braci.

SIMON CELLAN JONES, współtwórca nagrodzonego Baftą mini-serialu "Our Friends in the North" (1996), "Głosy" zrealizował na podstawie scenariusza Joe Penhalla, który specjalnie na te okazję dokonał adaptacji własnej, wielokrotnie nagradzanej sztuki, wystawianej m.in. w The Royal Court Theatre.

Po premierze filmu jeden z angielskich krytyków pisał, że nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej "Głosy" to film, w którym "złe aktorstwo jest wyjątkowo intensywnie eksponowane. Na szczęście Simon Cellan Jones zatrudnił Daniela Craiga i Davida Morrisseya". Brytyjczyk Daniel Craig za rolę w "Głosach" otrzymał statuetkę British Independent Spirit Award dla najlepszego aktora. Była to dla niego pierwsza tak istotna nagroda, która rozpoczęła w życiu zawodowym aktora dobrą passę. W tym samym roku wystąpił w makabresce "Hotel Splendide" Terence'a Grossa, a rok później znalazł się w obsadzie superprodukcji "Lara Croft: Tomb Rider". Doceniono też jego rolę w "Sylvii" (2003), gdzie zagrał męża-tyrana słynnej poetki, w "Przetrzymać tę miłość" (2004) i głośnym "Monachium" (2005), ale prawdziwą wrzawę wywołała wiadomość, że to on właśnie będzie nowym wcieleniem Jamesa Bonda w kolejnym filmie o jego przygodach. Fani agenta 007 żarliwie protestowali. Powstały nawet strony internetowe, w których wydrwiwano Craiga, zarzucano mu, że jest zbyt niski (ma 180 cm wzrostu), brzydki i do tego jak żaden agent przed nim - jest blondynem. Dumy nie kryła za to królowa Anglii Elżbieta II, która osobiście pojawiła się na uroczystej premierze "Casino Royal" z Bondem-Craigiem.

Na planie "Głosów" aktorowi partnerował David Morrissey, aktor z Liverpoolu dwukrotnie nominowany do Bafty za serial "Rozgrywki" (2003) i telewizyjny film "Sweet Revenge" (2001). Szerokiej publiczność Morrissey kojarzy się jednak głównie z rolą w nieudanym sequelu "Nagiego instynktu", gdzie wystąpił z Sharon Stone. Ponieważ aktorka zapisała sobie w kontrakcie, że wokół niej mają znaleźć się aktorzy starsi od niej i niezbyt urodziwi, złośliwi twierdzili, że Morrissey dostał rolę w tym filmie bo wygląda na typowego angielskiego nudziarza.
SERIALE

Granica zbrodni

Najnowsza produkcja twórców zamówionego przez Netflixa niemieckiego serialu "Dark". Akcja serialowego thrillera rozgrywa się w Alpach, gdzie dochodzi do rytualnych morderstw...


KRUK. Szepty słychać po zmroku

"KRUK. Szepty słychać po zmroku" to najnowsze dzieło nagrodzonego PNF Orły reżysera Macieja Pieprzycy. Serialowy thriller zabierze widzów na Podlasie, gdzie nie tylko natura jest surowa, ostra i nieprzewidywalna...


Zbrodnia w White House Farm

Kto zamordował Bamberów? Oparta na faktach historia, w której z pedantyczną dokładnością analizuje się kulisy zbrodni...