Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. GŁOSY

GŁOSY


dramat, Polska, 1980, 98 min.
reżyseria: Janusz Kijowski
obsada: Edmund Fetting, Ewa Dałkowska, Krzysztof Zaleski, Piotr Fronczewski
Premiera w Ale kino+: 23.10.2007 r.
4.33
343
13 głosy | 149 miejsce w rankingu
1
2

Janusz Kijowski, twórca dramatu "Kung-fu", igra z racjonalistycznym podejściem do życia przedstawiając historię kobiety, która dotknęła tego, co pozarozumowe i jej kochanka, który zapłacił za to obłędem.

Polska u schyłku epoki gierkowskiej. 35-letnia Ewa Domańska (Ewa Dałkowska) pracuje jako asystentka na uniwersyteckim wydziale chemii. Tu nawiązuje romans z kolegą doktorantem Markiem Rudą (Krzysztof Zalewski). Szczęście zakochanych nie trwa jednak długo. Marek jest żonaty i nie zamierza się rozwodzić. Ewa natomiast zaczyna mieć poważne kłopoty ze zdrowiem. Od pewnego czasu słyszy tajemnicze głosy, które doprowadzają ją do rozstroju nerwowego. Marek stara się pomóc kochance diagnozując przyczynę jej dolegliwości. Po wielu eksperymentach dochodzi do wniosku, że Ewa jest medium dla jakiejś pozaziemskiej cywilizacji, a tajemnicze głosy pochodzą z kwarcowej plomby spełniającej rolę radiowej diody. Wkrótce kochankowie zamieniają się rolami. Teraz Marek zaczyna słyszeć dziwne dźwięki i w niedługim czasie trafia na leczenie do zakładu zamkniętego.

JANUSZ KIJOWSKI zadebiutował w 1977 roku dramatem społecznym "Indeks" od razu dołączając do grona najbardziej cenionych rodzimych twórców. Jego droga do kina przypomina zresztą fenomen twórców francuskiej Nowej Fali. Podobnie jak Godard, Truffaut i Chabrol, którzy przygodę z kinem zaczynali jako publicyści miesięcznika "Cahiers du Cinema", Kijowski, jeszcze w okresie, kiedy studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim, zajmował się krytyką filmową. Rok przed premierą "Głosów" zdobył nagrodę na gdyńskim festiwalu za dramat psychologiczny "Kung-fu" znakomicie zagrany przez Daniela Olbrychskiego, Piotra Fronczewskiego i Andrzeja Seweryna. Ponownie zatriumfował w Gdyni dopiero w 2003 roku - tym razem jako producent "Warszawy" Dariusza Gajewskiego. "Głosy", jak mówi reżyser "filmową parabolę, która wyraża zarówno ludzki strach przed tajemnicą, jak i jej potrzebę" doceniono natomiast w Gdyni za dźwięk, montaż Ireny Choryńskiej (świetnej montażystki, której prace można podziwiać w takich filmach, jak "Yesterday", "Pociąg do Hollywood", "Zdjęcia próbne" czy właśnie "Kung-fu") i pierwszoplanową rolę Krzysztofa Zaleskiego.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...