Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Głowa byka

Głowa byka

Rundskop
dramat, Belgia, 2011, 124 min.
reżyseria: Michael S. Roskam
obsada: Jeroen Perceval, Matthias Schoenaerts
Premiera w Ale kino+: 13.09.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 58 miejsce w rankingu
Głowa byka
1
2

Akcja nominowanej do Oscara "Głowy byka" rozgrywa się środowisku flamandzkich hodowców bydła, ale niewiele ma wspólnego z wiejską sielanką. Sensacyjna intryga jest tłem dla studium traumy i szaleństwa głównego bohatera. Odtwarza go młody belgijski aktor Matthias Schoenaerts, którego rolę słynny amerykański krytyk Roger Ebert porównał do kreacji stworzonych przez Fassbendera we "Wstydzie" i Roberta de Niro we "Wściekłym byku".

Bohaterem "Głowy byka" jest Jacky Vanmarsenille (Matthias Schoenaerts) - hodowca bydła z belgijskiej prowincji Limburg. Młody farmer sam wygląda jak byk; to ogromny mężczyzna o muskulaturze kulturysty. W potężnym ciele kryje się jednak strach i gniew. W dzieciństwie Jacky przeżył tragedię, która naznaczyła go na całe życie. Wspomnienie traumy bohater usiłuje zwalczyć agresją i siłą, faszerując się zwierzęcymi hormonami. Młody farmer jest specjalistą od ich pozyskiwania, a zainteresowanych byczymi hormonami nie brakuje. W Belgii działa rozbudowane przestępcze podziemie handlujące nielegalnymi środkami dopingującymi. Jacky wikła się w interesy z mafią i sytuacja wkrótce wymyka się spod kontroli. W tej grze w roli pionków występują szemrani handlarze bydłem, skorumpowany weterynarz, zamordowany policjant i flamandzcy nacjonaliści. Stawką są nielegalne sterydy i duże pieniądze. Finał jest nieunikniony; ta gra musi skończyć się tragicznie.

Reżyser MICHAEL S. ROSKAM maluje sugestywny, choć mroczny obraz belgijskiej prowincji: za fasadą sielskiej flamandzkiej wsi kryje się zło, korupcja, kipią narodowe antagonizmy i rozwijają się faszystowskie poglądy. W "Głowie byka" znajdziemy wszystkie elementy klasycznego thrillera: mafię, przemoc, morderstwo i nielegalne interesy. Sensacyjna fabuła jest tu jednak tylko ramą dla prawdziwego tematu filmu, którym jest studium tragedii i szaleństwa głównego bohatera. To niezwykła i budząca sprzeczne uczucia postać - ogromny mężczyzna o ciele gladiatora i okaleczonej duszy. Uzależniony od byczych hormonów narkoman, który nadludzką siłą usiłuje przezwyciężyć wewnętrzny lęk i niepewność. To bohater naznaczony traumą z dzieciństwa. Krok po kroku poznajmy straszną tajemnicę z przeszłości, która przesądziła o losie młodego farmera.

Wychodząc od sensacyjnej intrygi, reżyser Michael S. Roskam zrobił fascynujący film o sprzecznych pożądaniach, utracie niewinności i przeznaczeniu. Kluczem do sukcesu tego przedsięwzięcia jest niezwykła kreacja młodego belgijskiego aktora Matthiasa Schoenaertsa, który do roli w "Głowie byka" przybrał na wadze 27 kilo, zbudował imponującą muskulaturę, ciałem i duszą angażując się w stworzenie postaci Jacky'ego. Film zrobił duże wrażenie zarówno na widzach jak i krytykach. Reżyser-debiutant Michael S. Roskam zebrał świetne recenzje oraz zdobył nominację do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego w roku 2011.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: EUROPA - GŁOWA BYKA (materiał wideo 16:32 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Europa

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...