Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. GODZINY

GODZINY

The Hours
dramat, USA, 2002, 114 min.
reżyseria: Stephen Daldry
obsada: Ed Harris, Julianne Moore, Meryl Streep, Nicole Kidman
Premiera w Ale kino+: 29.07.2010 r.
4.00
343
4 głosy | 660 miejsce w rankingu
GODZINY

Brawurowa, oscarowa rola Nicole Kidman, gwiazdorska obsada, hipnotyczna muzyka Philipa Glassa, trzy epoki i trzy historie kunsztownie splecione w jedną opowieść, niezwykłe odczytanie powieści Virginii Woolf - "Godziny" to pod wieloma względami film wyjątkowy.

"Godziny" to opowieść szkatułkowa. Film jest ramą, w której mieszczą się trzy przeplatające się historie, a tym, co je łączy, jest książka Virginii Woolf "Pani Dalloway". Każdy z epizodów stanowi odmienne odczytanie tej klasycznej powieści, a wszystkie razem dopełniają się, budując wielowymiarową strukturę fabularną. Bohaterką pierwszej historii jest Virginia Woolf (Nicole Kidman), która po załamaniu psychicznym, wywieziona z Londynu do Richmond, zaczyna w 1923 roku pisać "Panią Dalloway". Drugi plan "Godzin" rozgrywa się w Ameryce lat 50., gdzie cierpiąca na depresję Laura Brown (Julianne Moore) zaczyna utożsamiać się z bohaterką książki, którą czyta - panią Dalloway. Scenerią trzeciego epizodu jest dzisiejszy Nowy Jork a bohaterką Clarissa (Meryl Streep) - współczesna pani Dalloway, która, tak jak literacki pierwowzór, szykuje huczne przyjęcie.

"Godziny" są ekranizacją bestsellerowej powieści Michaela Cunninghama. Kinowa adaptacja książki, która wydawała się niemożliwa do sfilmowania, nie tylko oddała sprawiedliwość literackiemu oryginałowi, ale zadaniem wielu krytyków nawet go prześcignęła. Główną i zarazem wielką nieobecną bohaterką "Godzin" jest postać literacka - pani Dalloway, protagonistka słynnej powieści Virginii Woolf. Przyglądamy się tej książce z trzech różnych stron. Zaglądamy za kulisy dzieła literackiego obserwując dramat tracącej zmysły i zmierzającej nieuchronnie do samobójstwa Virginii Woolf. Jesteśmy świadkami wpływu jaki, kilkadziesiąt lat po publikacji, powieść ta wywiera na pewną amerykańską gospodynię domową. I wreszcie widzimy, jak historia pani Dalloway odbija się i powtarza w losie mieszkanki współczesnego Nowego Jorku.

Innym ważnym bohaterem "Godzin" jest czas. Fabuła książki Virginii Woolf obejmuje jeden dzień z życia pani Dalloway. Podobnie skonstruowany jest czas przedstawiony w filmie, którego akcja rozgrywa się godzina po godzinie, jednego dnia, w trzech różnych epokach. Dla wszystkich trzech bohaterek "Godzin" ten dzień odgrywa decydującą rolę w ich życiu. Wszystkie mierzą się z problemami ostatecznymi - szaleństwem, samobójstwem, rozpaczą, goryczą niespełnionych marzeń i bezpowrotnie utraconych szans. Dla każdej z nich ta historia skończy się jednak zupełnie inaczej.

Perfekcyjny montaż i precyzyjna reżyseria STEPHENA DALDRY'EGO sprawiają, że wszystkie elementy tej skomplikowanej fabularnej układanki składają się w spójną, poruszającą całość, niesioną na skrzydłach genialnej muzyki Philipa Glassa. Reżyserowi bardzo pomogli aktorzy. Daldry miał do dyspozycji grono wybitnych artystów. Najsilniejsze wrażenie wywiera Nicole Kidman we wstrząsającej kreacji Virginii Woolf, ale Meryl Streep, Julianne Moore i Ed Harris nie zostają w tyle. Wśród niezliczonych wyróżnień dla "Godzin", znalazło się 9 nominacji do Oscara, we wszystkich najważniejszych kategoriach. Statuetkę otrzymała Kidman, ale wszyscy twórcy zasłużyli na uznanie - "Godziny" to film pod każdym względem doskonały.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...