Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. GORĄCZKA

GORĄCZKA

Heat
thriller, USA, 1995, 164 min.
reżyseria: Michael Mann
obsada: Al Pacino, Ashley Judd, Jon Voight, Robert De Niro, Val Kilmer
Premiera w Ale kino+: 8.12.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 460 miejsce w rankingu

Neil McCauley (Robert de Niro) jest poszukiwanym przez policję przestępcą i samotnikiem z wyboru. Wierzy w swoje żelazne zasady (zabija tylko wtedy, kiedy musi) i życiową dewizę (nie wolno mu mieć nikogo i niczego, czego nie byłby w stanie porzucić w ciągu 30 sekund). Zmienia jednak przekonania, kiedy w jego pustym życiu pojawia się młoda graficzka Eady (Amy Brenneman).

McCauley żyje z okradania banków i konwojów. Podczas jednego z napadów jego wspólnik, psychotyczny Waingro (Kevin Gage) lekkomyślnie zabija strażnika, a śledztwo w tej sprawie podejmuje Vincent Hanna (Al Pacino), porucznik z wydziału zabójstw. Hanna pod względem zawodowego perfekcjonizmu i życia osobistego zadziwiająco przypomina McCauleya - trzecie małżeństwo Vincenta właśnie się rozpada, a on konsekwentnie całą swoją energię poświęca pracy. Pragnienie schwytania przeciwnika stopniowo przeradza się w obsesję, która zaczyna rządzić jego życiem. Jednak równie nieoczekiwanie jak uczucie McCauleya do Eady rodzi się w Vincencie pragnienie porozumienia się z żoną (Diane Venora) i rozchwianą emocjonalnie pasierbicą (Natalie Portman).

W latach 80. reżyser "Gorączki" MICHAEL MANN nieprzypadkowo zyskał sobie miano czarodzieja telewizji - wyprodukowane przez niego seriale "Policjanci z Miami" czy "Crime Story" odniosły błyskotliwy sukces i wyznaczyły nowy typ widowiska sensacyjnego, bazującego na atrakcyjnych bohaterach, zawrotnym tempie opowieści i efektownej muzyce pop. Mann, zachęcony powodzeniem swoich filmów wśród publiczności telewizyjnej, postanowił spróbować sił na dużym ekranie. Po entuzjastycznie przyjętej ekranizacji "Ostatniego Mohikanina" (która była pierwszą amerykańską adaptacją tej powieści) nakręcił remake swojego telewizyjnego filmu "Wydarzyło się w Los Angeles" (1989), opartej na faktach historii o złodzieju z zasadami i ścigającym go policjancie. Tak powstała "Gorączka" - jeden z najoryginalniejszych w ostatnich latach thrillerów kryminalnych, z perfekcyjnymi rolami dwóch wielkich indywidualności kina Roberta de Niro i Ala Pacino, którzy na planie "Gorączki" po raz pierwszy w historii zagrali we wspólnej scenie.

Podobnie jak w innych obrazach Michaela Manna również w "Gorączce" wszechobecnym bohaterem jest miasto, które odciska na sobie paranoje bohaterów. Ziejące ulicznym smogiem i oślepiające światłem autostrad Los Angeles zdaje się być przystanią samotników i outsiderów, gorączkową metropolią, fascynującą i znienawidzoną, porażającą bezmiarem i osaczającą zarazem, w której spotykają się dwa wrogie sobie światy - przestępców i pilnujących prawa.

Film, głównie za sprawą hipnotyzującej, mistrzowskiej gry dwóch głównych bohaterów okrzyknięty został klasykiem kryminału, a niektóre sceny - jak niesamowite, senne, ale kipiące od emocji spotkanie Hanny i McCauleya - zyskały miano kultowych. Bardzo dobre recenzje otrzymał również soundtrack do filmu - głównie dzięki elektryzującej muzyce słynnego kompozytora Eliota Godenthala wykonywanej przez charyzmatyczny Kronos Quartet.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...