Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Gorączka

Gorączka


dramat historyczny, Polska, 1980, 111 min.
reżyseria: Agnieszka Holland
obsada: Adam Ferency, Barbara Grabowska, Bogusław Linda, Krzysztof Zaleski, Olgierd Łukaszewicz, Tadeusz Huk
Premiera w Ale kino+: 26.02.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 440 miejsce w rankingu
Gorączka

Historia skonstruowanej na zamówienie Organizacji Bojowej PPS bomby, która zamiast wrogom, niesie śmierć lub nieszczęście kolejnym jej posiadaczom. Film w reżyserii Agnieszki Holland, której "W ciemności" walczy w tym roku o Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego.

Na początku broń trafia do Leona (Olgierd Łukaszewicz) i Kamy (Barbara Grabowska), którzy planują zamach na generała - gubernatora. Kama ma w nim zginąć. Generał nie zjawia się w spodziewanym miejscu. Kama jednak nie wytrzymuje presji i trafia do szpitala dla umysłowo chorych. Niewykorzystana bomba zostaje ukryta na wsi, by powrócić do Warszawy w 1905 roku wraz z Wojtkiem Kiełzą (Adam Ferency). Naiwny i pełen dobrych intencji proletariusz nie potrafi się jednak dostatecznie szybko zorientować, kto naprawdę walczy z zaborcą, a kto jest prowokatorem. Wkrótce zostaje aresztowany i skazany na śmierć. Postanawia wyjawić miejsce ukrycia pocisku poznanemu w więzieniu anarchiście, Gryziakowi (Bogusław Linda).

Scenariusz do filmu napisał Krzysztof Teodor Toeplitz na podstawie powieści Andrzeja Struga "Dzieje jednego pocisku". Agnieszka Holland zrealizowała film w niezwykle trudnych dla Polski czasach, w przededniu solidarnościowej rewolucji. Przez wiele następnych lat "Gorączka" odbierana była jako obraz o wymowie politycznej. W filmie znakomitą kreację stworzył Olgierd Łukaszewicz. W roli anarchisty Gryziaka wystąpił młody Bogusław Linda, który za swoją kreację otrzymał nagrodę na FPFF w Gdańsku (1981).

Film otrzymał nominację do Złotego Niedźwiedzia oraz nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia za rolę Barbary Grabowskiej na MFF w Berlinie w 1981 roku. Zdobył również Złote Lwy na FPFF w Gdańsku.

AGNIESZKA HOLLAND, obok Wajdy, Polańskiego i Kieślowskiego, jest najbardziej uznanym i uhonorowanym wieloma międzynarodowymi nagrodami polskim reżyserem. Jej "Europa, Europa" była nominowana do Oscara za najlepszy scenariusz oraz do BAFTY jako najlepszy film nieanglojęzyczny. Za "Aktorów prowincjonalnych" otrzymała nagrodę FIPRESCI w Cannes, a za film "Julia wraca do domu" nominację do Orła - Polskiej Nagrody Filmowej. W 2006 roku jej produkcja "Kopia mistrza" z Edem Harrisem i Diane Kruger otrzymała nagrodę za najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Jej najnowszy film, "W ciemności", walczy w tym roku o Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...