Ale kino+
alekino+
Film. GORYLE WE MGLE

GORYLE WE MGLE

Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey
dramat, USA, 1988, 123 min.
reżyseria: Michael Apted
obsada: Bryan Brown, John Omirah Miluwi, Julie Harris, Sigourney Weaver
Premiera w Ale kino+: 3.12.2005 r.
5.00
343
10 głosy | 260 miejsce w rankingu
GORYLE WE MGLE
© Universal Studios International. ALL RIGHTS RESERVED.

Lata 60. XX wieku. Amerykańska zoolog Dian Fossey (Sigourney Weaver) prowadzi nowatorskie studia nad afrykańskimi małpami. W głębi tropikalnych lasów Rwandy odkrywa zagrożone wyginięciem goryle, których życie i zwyczaje zaczyna obserwować.

Pomimo awansów brytyjskiego fotografa National Geographic, Boba Campbella (Bryan Brown), Dian bez reszty poświęca swój czas badaniom. Niestety gorylom zagrażają miejscowi kłusownicy, bezlitośnie trzebiący ostatnie stada wielkich małp. Fossey domaga się, by rwandyjskie władze przeciwdziałały procederowi, te jednak nie mają takiego zamiaru. Amerykanka tworzy więc specjalne patrole, mające powstrzymać kłusownictwo. Jej stanowczość zaczyna przynosić rezultaty. Do czasu jednak, kiedy sama nie staje się celem lokalnych przestępców.

Film "Goryle we mgle" opowiada prawdziwą historię Dian Fossey, wybitnej zoolog, która poświęciła życie badaniom afrykańskich goryli górskich. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, iż wysiłki Fossey przyczyniły się do ocalenia tych zwierząt przed zagładą, a zgromadzona przez nią wiedza zrewolucjonizowała naukę o ssakach naczelnych. Przez prawie dwadzieścia lat badaczka bezpardonowo walczyła z kłusownictwem, aż w grudniu 1985 roku została zamordowana w niewyjaśnionych okolicznościach. Ostatnie zdanie zanotowane w jej prywatnym dzienniku brzmiało: "Kiedy pojmie się wartość życia, mniej myśli się o przeszłości, a więcej o zachowaniu przyszłości".

Film wyreżyserowany przez MICHAELA APTEDA ("Park Gorkiego", "Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu") powstał na podstawie pamiętników Dian Fossey, wydanych jako książka "Goryle we mgle". Poruszający dramat biograficzny Apteda był jednym z przebojów kasowych roku 1988, a ponadto został nominowany do Oscara aż w pięciu kategoriach, w tym dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, znakomitej Sigourney Weaver.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...