Ale kino+
alekino+
Film. GOSPOSIA

GOSPOSIA

Une femme de ménage
dramat obyczajowy, Francja, 2002, 91 min.
reżyseria: Claude Berri
obsada: Brigitte Catillon, Catherine Breillat, Émilie Dequenne, Emilie Dequenne, Jacques Frantz, Jean-Pierre Bacri
Premiera w Ale kino+: 24.06.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 485 miejsce w rankingu
GOSPOSIA

Claude Berri snuje obalającą stereotypy, mądrą i subtelną opowieść o romansie starszego mężczyzny z jego znacznie młodszą gosposią.

Porzucony przez żonę Jacques (Jean-Pierre Bacri) nie radzi sobie z życiem. Jego mieszkanie przypomina pobojowisko, lodówka świeci pustką, dzień nie ma żadnego rytmu ani sensu - poza pracą, która wciąż wypełnia mu większość czasu. Myśl o zatrudnieniu pomocy domowej spada na niego pewnego dnia jak olśnienie. Niebawem spotyka się w kawiarni z młodą, seksowną dziewczyną, która marzy o tym, żeby zostać jego gosposią. Laura (nominowana do Cezara Emilie Dequenne) wkrótce staje się stałym bywalcem domu Jacquesa. Z początku mężczyzna zdaje się ledwo ją zauważać. Wychodzi z domu, kiedy Laura przychodzi sprzątać, a kiedy już się spotkają, prawie w ogóle się do niej nie odzywa. Dziewczyna jednak - która wyraźnie jest nim zainteresowana - zaczyna przebywać w jego mieszkaniu znacznie dłużej, niż wymagają tego jej godziny pracy. Wreszcie zaczyna zostawać również na noce. Kiedy jednak pada z jej ust pierwsze miłosne wyznanie, Jacques orientuje się, że sytuacja wymknęła mu się spod kontroli.

"Większość filmów, w których wychwala się romanse między starszymi mężczyznami i młodymi kobietami, zrobili... starsi reżyserzy, którzy takie historie uważają za prawdopodobne i kongenialne. Kiedy ma się 40, 50 albo 60 lat sypianie z 20-letnią dziewczyną może być pasjonujące, ale życie z nią na co dzień wykracza poza moją wyobraźnię" - pisał Roger Ebert, który w "Gosposi" Claude'a Berriego zobaczył zaskakująco mądry i subtelny obraz takiego romansu. Bohater Berriego jest zaprzeczeniem filmowego stereotypu postarzałego mężczyzny, który w sypianiu z 20-letnią kochanką szuka recepty na wieczną młodość. Przeciwnie - Jacques szybko zdaje sobie sprawę z tego, że urocza Laura, z którą dzieli łóżko, ani w połowie nie jest dla niego tak ważna, jak żona, która go rzuciła. W postać żony wcieliła się charyzmatyczna Catherine Breillat, którą widzowie festiwalu Era Nowe Horyzonty zapamiętali po "Anatomii piekła". Głównego bohatera zagrał Jean-Pierre Bacri, jeden z najbardziej znanych francuskich aktorów, wielokrotny zdobywca Cezara.

"Gosposia" jest jednym z trzech ostatnich filmów zmarłego w styczniu 2009 roku CLAUDE'A BERRIEGO (potem powstały jeszcze "Jeden odchodzi, drugi zostaje" i "Po prostu razem") - reżysera, scenarzysty, aktora, producenta, a nawet kompozytora. Jako reżyser Claude Berri zdobył Oscara za krótkometrażowy film "Le Poulet" i dwie nagrody w Berlinie za "Stary człowiek i dziecko".
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...