Ale kino+
alekino+
Film. GRA

GRA


film psychologiczny, Polska, 1968, 91 min.
reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
obsada: Gustaw Holoubek, Helena Bystrzanowska, Jan Machulski, Jolanta Lothe, Lucyna Winnicka, Wiesław Gołas
Premiera w Ale kino+: 19.01.2010 r.
5.00
343
10 głosy | 430 miejsce w rankingu
GRA
1
2

Opowieść o dramacie dwojga ludzi, których miłość zamienia się w destrukcyjną obojętność, a relacje między nimi stają się pustą grą konwenansów.

Małgorzata (Lucyna Winnicka), wzięta architekt, przeżywa życiowy kryzys. Dręczą ją myśli o starości, śmierci, przemijaniu. Kobieta czuje się w swoich lękach bardzo osamotniona. Nie może liczyć na pomoc męża (Gustaw Holoubek), który stara się nie zauważać jej problemów. W ich związek wkrada się pustka. Ucieczkę od kłopotów małżeńskich stanowi praca, która w przeciwieństwie do łączącej ich relacji, daje obojgu spełnienie. Małgorzata bezskutecznie szuka pocieszenia w przelotnych romansach. Strach przed samotnością nie pozwala jej odejść od męża, choć wie, że jego uczucia to już tylko gra pozorów. Mimo wszystko, małżonkowie podejmują próbę ratowania związku.

Jerzy Kawalerowicz nakręcił "Grę" w 1968 roku. Kameralny dramat był swego rodzaju odpoczynkiem po powstałym dwa lata wcześniej "Faraonie". Dużym atutem filmu jest obsada, w szczególności odtwórcy głównych ról - Lucyna Winnicka, ówczesna żona reżysera i Gustaw Holoubek.

JERZY KAWALEROWICZ debiutował w 1951 roku filmem "Gromada", który został wyróżniony na MFF w Karlowych Warach. W 1961 roku reżyser otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na MFF w Cannes za "Matkę Joannę od Aniołów", a w 1977 został uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem za "Śmierć prezydenta". Był współzałożycielem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Przez wiele lat wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi. Zmarł w 2007 roku.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...