Ale kino+
alekino+
Film. Gwiazdy ekranu: Marilyn Monroe

Gwiazdy ekranu: Marilyn Monroe

Stars of the Silver Screen: Marilyn Monroe
film dokumentalny, USA, 2011, 46 min.

Premiera w Ale kino+: 5.08.2012 r.
4.00
343
4 głosy | 488 miejsce w rankingu
Gwiazdy ekranu: Marilyn Monroe

Dokumentalny portret gwiazdy, która zmieniła oblicze światowego kina i do dziś uznawana jest za na najseksowniejszą kobietę wszech czasów.

Przyszła na świat jako Norma Jean Mortenson. Jej dzieciństwo nie należało do najszczęśliwszych. W związku z chorobą psychiczną matki większość najmłodszych lat spędziła w rodzinach zastępczych. Całe życie bezskutecznie szukała miłości i akceptacji. Trzykrotnie wychodziła za mąż, jednak nigdy nie zaznała prawdziwego szczęścia.

Swoją karierę zaczynała od modelingu. Prezentowała głównie kostiumy kąpielowe, jej zdjęcia pojawiły się m.in. w pierwszym numerze "Playboya". W 1945 roku została zauważona przez fotografa Davida Conovera, a rok później była już gwiazdą wytwórni 20th Century Fox. Wtedy też zmieniła nazwisko i przefarbowała swoje rude włosy na słynny platynowy blond. Po rolach w takich filmach, jak: "Niagara" (1953), "Mężczyźni wolą blondynki" (1953) i "Słomiany wdowiec" (1955) znał ją cały świat. Wraz ze wzrostem popularności, rosło też zagubienie Marilyn. Po kolejnych nieudanych związkach i kilku poronieniach, aktorka zaczęła szukać pocieszenia w alkoholu i antydepresantach. Załamanie nerwowe wyłączyło ją na jakiś czas z filmowego życia. Na duży ekran wróciła pod koniec lat 50. rolą w obrazie "Pół żartem, pół serio" (1959), za którą otrzymała Złoty Glob. Jej ostatni film - "Skłóceni z życiem" Johna Hustona przez wielu krytyków uznawany jest za najważniejszy w jej karierze.

Marylin zmarła 5 sierpnia 1963 roku. Przyczyna jej śmierci do dziś owiana jest tajemnicą.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Belfer 2

Drugi sezon najgłośniejszego serialu kryminalnego CANAL+, który został doceniony...


Mamo, wróć

Mini-serial Mamo, wróć opowiada historię matki, która potrzebowała zresetować...


Zaufaj mi 2

Kapral Jamie McCain dochodzi do siebie w szpitalu South Lothian po urazie...


Grantchester 4

Wiara, miłość i morderstwo. W czwartym sezonie serialu Sidney Chambers ma znów...