Ale kino+
alekino+
Film. HABANA BLUES

HABANA BLUES


dramat, Kuba/Hiszpania/Francja, 2005, 106 min.
reżyseria: Benito Zambrano
obsada: Alberto Yoel, Marta Calvo, Roberto Sanmartin, Roger Pera, Yailene Sierra
Premiera w Ale kino+: 12.03.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 519 miejsce w rankingu
HABANA BLUES

Jeden z nielicznych kubańskich filmów, które trafiły do zagranicznych kin. Niezwykła muzyczna podróż po Hawanie, w której dwóch początkujących muzyków marzy o wielkiej karierze.

Dwaj przyjaciele, Ruy (Alberto Joel Garcia) i Tito (Roberto San-Martin), snują marzenia o muzycznej karierze. Chcą nagrywać płyty, podbijać serca publiczności, a przede wszystkim uciec z rządzonej przez Fidela Castro Kuby. Tęsknią za wolnością, a tę można zdobyć tylko poza wyspą-więzieniem. Przyjaciele, zamiast działać, pozostają jednak na etapie marzeń, które rozbijają się o szarą rzeczywistość. Ruy próbuje ratować związek z Caridad (Yailene Siera), z którą ma dwoje dzieci. Jego muzyczna "kariera" doprowadziła ich na skraj biedy, przez co Caridad musiała zrezygnować ze studiów, żeby utrzymać dzieci. Tito z kolei mieszka z babcią, szansonistką Luz Marią (Zenia Marabal), którą czasem udaje mu się namówić na wspólny występ. Życie obu muzyków nabiera tempa, kiedy na wyspie pojawia się dwoje hiszpańskich łowców talentów. Marcie (Marta Calvó) i Lorenzo (Roger Pera) do gustu przypada właśnie muzyka Ruya i Tito. Kubańczycy dostają wkrótce propozycję wyjazdu do Hiszpanii, gdzie czeka na nich blichtr i sława. Tymczasem Caridad odchodzi od Ruya, kiedy odkrywa jego romans z Martą. Zaczyna planować wyjazd do Miami, co dla Ruya oznacza rozstanie z dziećmi. Tymczasem Marta i Lorenzo już liczą na zyski ze sprzedaży biletów na koncerty i nie ukrywają, że Ruy i Tito są dla nich kolejnym produktem, który należy jak najlepiej sprzedać. Obaj przyjaciele mają coraz więcej wątpliwości, czy Hiszpania rzeczywiście jest ich "ziemią obiecaną".

Kubańskie filmy rzadko docierają do zagranicznej publiczności. Jeszcze rzadziej trafiają na festiwale. "Habana Blues" ta sztuka się udała. Film, zrealizowany w koprodukcji kubańsko-hiszpańsko-francuskiej miał premiery w m.in. Niemczech, Danii, Austrii, Grecji i Polsce, został pokazany w Cannes i na Filmowym Festiwalu w Ghencie. Nagrodzono go statuetką Koła Hiszpańskich Scenarzystów oraz dwiema nagrodami Goya. Nie uniknął jednak krytyki - przede wszystkim za zbyt sielankowy obraz kubańskiego reżimu. Twórca filmu, BENITO ZAMBRANO, Hiszpan, który reżyserię studiował na Kubańskim Uniwersytecie Filmu i Telewizji, na podobne zarzuty odpowiadał: "Spędziłem na Kubie najlepsze lata mojego życia. Mój film miał być wyrazem miłości do Kubańczyków, hołdem dla ich niezwykłej kultury i - przede wszystkim - muzyki. Celowo pominąłem sprawy polityczne. Uważam, że świat za bardzo wtrąca się w sprawy Wyspy. Pozwólmy Kubańczykom samodzielnie rozwiązać ich problemy". Zambrano skupił się na alternatywnym życiu Kuby. W "Habana Blues", śladem Ruya i Marty, zabiera widzów w niezwykłą podróż po muzycznym podziemiu Kuby. Okazuje się, że młodzież z Hawany nosi glany, punkowe irokezy i rastafariańskie dredy, gra heavy metal, obok którego rozbrzmiewa reggae, ska i funk. Muzyka to filozofia Kuby, ale też jej ucieczka. Najważniejsza część jej kultury, która - jak mówi Zambrano - pokazuje, że Kubańczycy to jeden z najbardziej wolnych narodów świata.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...