Ale kino+
alekino+
Film. Hadewijch

Hadewijch


dramat, Francja, 2009, 120 min.
reżyseria: Bruno Dumont
obsada: Julie Sokolowski, Karl Sarafidis, Yassine Salime
Premiera w Ale kino+: 30.04.2012 r.
4.25
343
17 głosy | 211 miejsce w rankingu
Hadewijch

Dojrzały, porażający film o granicach między wiarą a fanatyzmem. "Hadewijch" to również opowieść o walce o ludzką duszę, która rozgrywa się na styku dwóch różnych religii. Kontrowersyjny Bruno Dumont, autor m.in. "Twentynine Palms", w swoim najmocniejszym filmie.

Młodą Francuzkę Celine (Julie Sokolowski) poznajemy w klasztorze. W swojej ascetycznej celi dziewczyna niestrudzenie szuka bezpośredniego kontaktu z Bogiem. Jej indywidualizm martwi jednak jej przełożone. Celine zostaje w końcu odprawiona z klasztoru za to, że jej wiara "ma coś z uwielbienia siebie". Dziewczyna wraca do rodzinnego domu - pełnej przepychu rezydencji jej ojca-ministra. Pewnego dnia w kawiarni do Celine dosiada się trójka młodych mężczyzn o nieeuropejskich rysach twarzy. Ośmieleni jej przyjaznym sposobem bycia zaczynają rozmowę, która zmierza w stronę teologii. Celine jest gorliwą katoliczką, chłopcy wyznają islam, ale mimo to dziewczyna zgadza się przyjść na nauki, które prowadzi starszy brat jednego z nich. W towarzystwie fanatycznego Nassira (Karl Sarafidis) Celine odnajduje swoje powołanie, którym jest danie świadectwa wiary. Ale w świecie pozbawionym dogmatów i społeczeństwie nietrwałych więzów świadectwo Celine może mieć dla niej tragiczne konsekwencje.

"Hadewijch" BRUNONA DUMONTA to bezsprzecznie spełniony, najdojrzalszy film tego reżysera, znanego festiwalowej publiczności z kontrowersyjnego "Twentynine Palms". "Świetne, chociaż ryzykowne kino o granicach między wiarą i fanatyzmem, religijnością i egoizmem, duchowością i tęsknotą za międzyludzkim uzależnieniem" - pisał o "Hadewijch" jeden z polskich krytyków. Film odwiedził już takie festiwale, jak Toronto, San Sebastian, Thessaloniki, Nowy Jork czy Hongkong. Bruno Dumont śmiało stawia pytania o dzisiejszą wiarę, odważnie szuka wspólnych grzechów islamu i innych wyznań, ale też konstruuje wspaniałą opowieść o dojrzewaniu. Celine nie tylko jest bowiem mocno wierzącą nastolatką - to, na czym zasadza się jej wiara, trudno zresztą oceniać - ale również jest dziewczyną, w której pulsuje potrzeba namiętności i intensywnego doznawania. Czy tęskniąc za bożą łaską, za doświadczaniem Boga, Celine nie tęskni przypadkiem za czymś bardziej ludzkim, ale przez współczesny świat odartym z iluzji? Dumontowi udaje się uchwycić ten intrygujący moment przejścia, wchłonięcia przez fanatyzm, który wkrada się niepostrzeżenie, łatwo pozwala się oswoić, a potem trzyma w żelaznym uścisku tych, których udało się omamić.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...