Ale kino+
alekino+
Film. HALLOWEEN - 20 LAT PÓŹNIEJ

HALLOWEEN - 20 LAT PÓŹNIEJ

Halloween H20: 20 Years Later
horror, USA, 1998, 85 min.
reżyseria: Steve Miner
obsada: Adam Arkin, Jamie Lee Curtis, Josh Hartnett, Michelle Williams
Premiera w Ale kino+: 5.11.2006 r.
4.00
343
4 głosy | 605 miejsce w rankingu

Sequel jednego z najgłośniejszych niezależnych filmów w historii kina - horroru "Halloween" o psychopacie, który swoje odrażające zbrodnie popełnia w wigilię Wszystkich Świętych.

Michael Myers (Chris Durand) to oryginalny typ psychopaty, który ma słabość od morderstw w Halloween. Jako dziecko w wigilię Wszystkich Świętych zamordował swoją siostrę, jako dorosły człowiek uciekł zaś ze szpitala psychiatrycznego, aby w swoim rodzinnym mieście urządzić kolejną rzeź - również podczas święta duchów. Z życiem uszła wówczas jedynie Laurie Strode (Jamie Lee Curtis), która dziś - pod przybranym nazwiskiem Keri Tate - wraz z synem Johnem (Josh Hartnett) mieszka w Kaliforni. Dobiegająca czterdziestki Keri jest dyrektorką miejscowego liceum, w którym uczy się również jej syn. Choć jednak jej zawodowa kariera i życie osobiste układają się pomyślnie, kobieta nie może otrząsnąć się z przeżytego w młodości koszmaru. Tym bardziej, że zaczyna podejrzewać, że Myers znów jest na jej tropie. Tymczasem zbliża się kolejne święto Halloween. Cała klasa Johna wyjeżdża na szkolną wycieczkę, ale chłopak - wraz z garstką przyjaciół - postanawia zostać na miejscu i spędzić święta po swojemu. Przebiegły i bardziej niebezpieczny niż kiedykolwiek Myers, uzbrojony w nóż i piłę mechaniczną, zjawia się w mieście. Jego celem jest Laurie, ale nie zawaha się też w odrażający sposób zamordować bliskich jej ludzi.

"Halloween - 20 lat później" to kolejna wersja dalszych losów Laurie Strode, postaci, którą na kinowym ekranie stworzył w 1978 roku John Carpenter. Jego niskobudżetowy (kosztował 300 tysięcy dolarów) horror "Halloween" szybko zyskał wśród wielbicieli gatunku miano kultowego, a wytworni przyniósł około 75 milionów dolarów zysku. Choć powstało aż pięć sequeli "Halloween" żaden z naśladowców Carpentera nie powtórzył już jego sukcesu z 1978 roku. Projekt porzuciła też szybko odtwórczyni głównej roli Jamie Lee Curtis, która zagrała tylko w drugiej części, zrealizowanej przez Ricka Rosnethala. I to właśnie Curtis 20 lat po sukcesie "Halloween" zaproponowała producentom zrealizowane kolejnego sequelu, który nawiązałby wprost do historii Carpentera. Za kamerą stanął tym razem STEVE MINER, twórca drugiej i trzeciej części "Piątku trzynastego", a także współreżyser takich seriali, jak "Szpital Dobrej Nadziei", "Felicity" czy "Jezioro marzeń" z Katie Holmes, żoną Toma Cruise'a, w roli głównej. Pierwszy scenariusz do "Halloween - 20 lat później" napisał Kevin Williamson ("Krzyk", "Koszmar minionego lata"), ale po jego kłótni z Curtis producenci wynajęli innego scenarzystę. Został nim Robert Zappia, który ostatecznie wziął sobie jeszcze do pomocy Matta Greenberga. Cały film poświęcony został natomiast pamięci Donalda Pleasance'a, który w "Halloween" Carpentera grał doktora Sama Loomisa.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...